Podzimní péče o orchidej, která zajistí bohaté kvetení i přes zimu

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 13.09.2023 06:45
orchidej

Orchidejím se jistě právem přezdívá královny parapetů. Bohužel péče o ně může být náročná, ale pokud se naučíte pár kroků týkajících se správného pěstování, bude se orchidejím dařit.

Pokud orchidejím nedopřejete správnou péči, především pak nyní na podzim, květy opadají a rostlina se uchýlí k zimnímu odpočinku. Pokud tedy budete chtít, aby vám orchidej i v zimním období kvetla, prozradíme vám, co jí aktuálně dopřát. Co se týká druhů orchidejí, nejčastěji pěstujeme druh zvaný Phalaenopsis. Na péči je nenáročný, navíc o něj zvládne pečovat i úplný začátečník. Aby vám rostlina kvetla několikrát do roka, a to klidně i v zimě, dopřejte jí správné podmínky.

Orchideje na podzim

Pro bohaté květenství i v zimním období bude důležité, abyste orchidejím aktuálně dopřáli správnou péči. Ta tkví nejen ve správné zálivce, ale také ve správném umístění. Jakmile se venku ochladí, den se zkrátí, umístěte orchideje na parapet, kde budou mít dostatek rozptýleného světla. Nejlépe však na jižní parapet, kde přes letní období nesmí být, aby je nespálily sluneční paprsky. Pokud tento krok nebude možný, popřemýšlejte o umělém osvětlení. To znamená, že byste jim měli přisvěcovat alespoň dvanáct hodin denně.  

orchidej

Orchideje potřebují vysokou vzdušnou vlhkost

Orchideje ke svému kvetení potřebují také dostatek vzdušné vlhkosti. Bohužel během zimního období je v domácnosti kvůli topení poměrně sucho, a tak bude důležité vlhkost vzduchu zvýšit. Rostliny preferují vzdušnou vlhkost alespoň 70 %. Samozřejmě je nemyslitelné, abyste měli v domácnosti tak vlhké ovzduší. Bohatě bude stačit, když květináč umístíte na podmisku, do které dáte kamínky a nalijete na ně vodu. Orchidej absorbuje tolik vlhkosti, kolik bude potřebovat. Určitě také bude vhodné, abyste orchidejím alespoň jednou za dva dny dopřáli rosení. Ale pouze na listy, nikoli na květy. Pozor si také dávejte na průvan. Jakmile budete větrat, rostlinu umístěte do jiné místnosti.  

Zálivka a hnojení orchideje

Se zálivkou to v zimním období nepřehánějte, neboť by její kořeny mohly začít zahnívat či plesnivět. Orchidej si sama vezme tolik vody, kolik potřebuje. Stačí ji jednou za dva týdny umístit do odstáté či dešťové vody. Nechat ji zde můžete jednu hodinu, poté rostlinu nechte okapat a vraťte do obalu na původní místo. 

orchidej

Je známo, že se pokojové rostliny během zimy nehnojí, neboť mají zasloužený odpočinek. Co se ale týká těchto teplomilných rostlin, hnojit je můžeme, ale frekvenci snížíme. Používejte hnojiva bohatá na draslík, ale méně bohatá na dusík, který by podporoval růst zelených částí. U silných rostlin, které prospívají, hnojíme jednou za měsíc se zálivkou.   

Mohlo by Vás zajímat

Orchidej
publikováno 7. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní hnojení orchidejí je zásadní. Po kterém hnojivu budou krásně kvést?

Papriky
publikováno 9. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na silné sazenice paprik, které budou bohatě plodit? Poskytněte jim tuto účinnou zálivku

Rebarbora
publikováno 10. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Co s květy rebarbory? Vylamovat, nebo nevylamovat? A jak reveň hnojit

zavřít reklamu
×
Reklama