Jakou péči nyní dopřát pokojovému ibišku, aby kvetl celou zimu

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 06.10.2023 07:18
ibišek čínský

Překrásný ibišek je na Havaji považován za národní květinu. Nedivíme se, neboť jeho půvab je oslnivý. Jak se o něj starat, aby kvetl klidně celou zimu?

Pokojový ibišek je nádherný a do interiéru umí vnést kouzlo exotiky. Má rád prosklené verandy nebo zimní zahrady, kde se mu daří nejlépe. Ovšem je možné jej pěstovat i v ložnici či na chodbě. Aby vás těšil svými jednoduchými, ale přesto nádhernými květy i v zimním období, dopřejte mu péči, kterou si zaslouží. Vše je velice jednoduché.

Péče o ibišek

Všichni víme, že ibišek miluje slunce, neboť pochází z tropů. Proto uděláte nejlépe, pokud ho necháte na slunci. V létě mu dopřejte letnění a k podzimu jej dejte na slunnou verandu, zimní zahradu či chodbu, kde bohatě svítí ranní slunce. Jelikož je choulostivý, jakmile klesnou teploty k deseti stupňům, měli byste ho dát domů. Určitě ne k topení, kde je příliš suchý vzduch.

Ibišek čínský

Možná vás informace udiví, ale ibišky hnojíme téměř nepřetržitě, a to po dvou týdnech. Ano, i přes zimní období. Použít můžete Kristalon a střídat jej s jiným univerzálním hnojivem pro kvetení. Řez vás taktéž možná udiví, ale stříháme dvakrát do roka, a to koncem září či začátkem října a poté v březnu po zimním odkvětu. Jarní řez může být dost hluboký, to znamená, že jej můžete zastřihnout až na dvě očka. V tuto dobu jej však také přesaďte do zeminy, kterou obohatíte o rašelinu. Díky tomuto postupu nám krásně kvetou.

Správná zálivka

Ibišek je citlivý nejen na teplotu, ale také na zálivku. Pokud má nedostatek vody, poupata začínají opadávat a listy jsou svěšené. V případě, že jí má naopak mnoho, listy opadávají a kořenový systém může začít zahnívat. Což by vedlo k úplnému úhynu rostliny. Ideální tedy bude, když zeminu udržíte stále mírně vlhkou. Přes léto zalévejte rostlinu každý den. V zimě zálivku snížíme, ale hledíme na vzdušnou vlhkost a okolní teplotu, proto stále kontrolujeme hlínu v květináči.

Někteří pěstitelé doporučují, aby se ibišek zaléval pouze do podmisky a voda, kterou rostlina do hodiny neabsorbuje, aby se vylila. Osvědčilo se nám zalévání ibišku do květináče. Voda steče do podmisky a po hodině ji z ní odstraňujeme. Pozor také na vodu, nesmí být tvrdá a chlorovaná přímo z kohoutku. Dopřejte mu dešťovku nebo vodu převařenou či odstátou. Také by měla mít alespoň pokojovou teplotu. Pokud bude mít až 26 °C, uděláte nejlépe.

Mohlo by Vás zajímat

Kompostér
publikováno 10. 5. 2024 autor Jan Nováček

Co se zeleným odpadem ze zahrady? Vyrobte si levně kompostér z palet

Sardinie
publikováno 14. 5. 2024 autor Aleš Mohr

Sardínie - ostrov plný pokladů a tajemných staveb

Kopr
publikováno 14. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se zbavit mšic na kopru: Pomohou ověřené metody, které spolehlivě fungují

zavřít reklamu
×
Reklama