Správná srpnová péče o ibišek zajistí půvabné květy až do podzimu

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 10.08.2023 05:00
ibišek

Máte na své zahrádce ibišek a chtěli byste, aby kvetl co nejdéle? To ovšem není nemožné. Zajistěte mu správnou péči, hnojení a on se vám odmění spoustou nádherných květů.

Ibišek již za dob našich babiček patřil mezi velmi oblíbené rostliny, které zdobily nejednu zahrádku. Jedná se o typicky letní rostlinu a mezi nejčastěji pěstované druhy patří Ibišek syrský. Lze je pěstovat v široké škále odstínů od červené, fialové až po bílou. Je známo, že květ zdobí keř pouze pár dnů, ale díky správné péči se budou tvořit nové květy, které vás mohou těšit až do podzimu. 

Dopřejte mu správné místo

Ibišek bezproblému kvete na plném slunci. Takže pokud jej máte v zahradě na místě, kde celý den svítí slunce, udělali jste vůbec nejlépe. Pokud máte ibišek v nádobě a špatně vám kvete, dopřejte mu slunné místo. Dbejte také na složení půdy. Na živiny chudá půda nezajistí bohatou květenu. Co také zpomalí proces kvetení, tak je přemokřený substrát. Proto ibišku v květináči zajistěte dokonalou drenážní vrstvu a odtokové otvory. Příliš vlhka způsobuje zahnívání kořenového systému. Nyní je sice období dešťů, takže zalévat rostliny tolik nemusíme, ale jakmile opět vysvitne slunce, dopřejte jim po mírném vyschnutí půdy opět zálivku.

Hnojení v letním období je důležité

Někdo ibišky nehnojí, někdo jim rád dopřeje, aby jejich květenství bylo opravdu bohaté. Obecně je však dobré, a to právě v tomto období, ibišky přihnojovat každý týden. Během srpna, obecně jako během celého léta, dopřejte ibiškům hnojivo bohaté na draslík. Zároveň by ale hnojivo mělo obsahovat méně fosforu. Lze pořídit výživu určenou přímo pro ibišky, ale také můžete přihnojovat pomocí droždí. Připravte si jednu kostku droždí a půl litru vody, promíchejte a nechte dva dny kvasit. 

ibišekPo uplynulé době smíchejte s jedním litrem dešťové vody a aplikujte formou zálivky. Pokud však máte na zahradě připravený zákvas z kopřiv, nebojte se jej použít i na ibišek. Stejně tak můžete smíchat hnojivo z droždí s trochou popela. Někteří pěstitelé nedají dopustit na epsomskou sůl. Pokud jste si ji oblíbili i vy, stačí vám dvě lžičky zmíněné soli a dva litry dešťové vody. 

Mohlo by Vás zajímat

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

Maliny
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak prořezat maliny, abychom se dočkali bohaté úrody? Pozor na druh a správný řez

Rybíz
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na správnou výsadbu rybízu: Postupujte podle druhu, abyste se těšili z bohaté úrody

zavřít reklamu
×
Reklama