Víte, jaký odpad nesmíte vylévat do dřezu? Tento má jasnou stopku!

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 27.03.2023 04:00
dřez

Věděli jste, že existuje odpad, který nesmíte vylévat do dřezu či do toalety? Když myjete nádobí, možná máte tendenci spláchnout do dřezu olej či zbytky mouky, ale věřte, že se vám to nemusí vyplatit.

Odpad z kuchyně či celkově z domácnosti, do dřezu či toalety jednoduše nepatří. Může se vám ucpat odtok, který se mnohdy velmi složitě čistí. Navíc se jedná o práci a čas navíc, který bychom mohli využít efektivněji. Připravili jsme pro vás výčet několika věcí, které do odtoku či toalety určitě nevylévat. Jaké z nich to jsou?

S kávovou sedlinou do květin či koše

Hrnek vynikající kávy ke snídani či po obědě si rádi vychutnáme snad všichni. Nicméně, pokud kávu zaléváte vroucí vodou a po vypití vám v hrnku zbyde takzvaný lógr, nevylévejte ho do dřezu. Kávová sedlina se v odtoku časem nastřádá a ucpe potrubí. Řešení pak může být nákladné a složité, protože pouhá vroucí voda nepomůže, a to ani tehdy, když ji smícháte s octem či sodou.

Tip: Jak takovou sedlinu využít? Skvěle se hodí jako hnojivo pro rostliny. Stačí ji jen vysušit a smíchat s horní částí substrátu. Lze ji také umístit na kompostér. Nebo ještě jednodušeji – vyhoďte ji do kontejneru či do popelnice.

Kávová sedlina

Olej ze smažení

Po smažení řízků či jiných dobrot umístíte pánev i s obsahem do dřezu, a jakmile olej vychladne, splachujete ho do odtoku? Chyba! Jistě jste si všimli, jak olej po vychladnutí mění svoji konzistenci – stává se z něj hustý a lepkavý maz, který se v potrubí usadí na stěny, lapí na sebe další nečistoty a trubky se stanou hůře či úplně neprůchozí.

Tip: Mnozí z nás použitý olej přelévají do nádoby, kterou poté odnesou na sběrný dvůr. Dalším řešením je nainstalování lapače tuku pod kuchyňský dřez.

pánev

Zbytek záklechtky do odtoku

Omáčky a husté polévky patří mezi oblíbená jídla, která si s libostí vychutnáváme. Abychom docílili husté konzistence, použijeme smetanu nebo záklechtku vytvořenou z vody a mouky. Většinou se však stane, že záklechtky připravíme více, a poté ji spláchneme do dřezu. A když už jsme u té mouky, nemusí to být pouze záklechtka, která ucpává odtok – je to také těsto na křehký piškot a tak dále. Bohužel mouka v trubkách působí jako lepidlo, které umí nadělat nepříjemnou neplechu.

Etikety a různé nálepky

Například nálepky na jablkách nebo etikety na sklenicích se po namočení ve vodě začnou rozpadat, jenže ne tak úplně. Nachytají se na ně další nečistoty v potrubí a ucpou jej. Pokud si tedy zavařovací sklenice schováváte pro další použití, nejdříve je namočte do mísy s vodou a poté nálepku strhněte. Tak ušetříte práci se složitým čistěním trubek.

Barva do toalety nepatří

Zbylá barva na stěnu, nábytek či další, opravdu do toalety nebo do umyvadla nepatří. Druhá věc je ta, kdy chcete umýt štětce či váleček, ale větší množství do odpadu určitě nevylévejte. Barvy jsou toxické a mnohé z nich také obsahují kovový pigment – z pohledu životního prostředí tedy nepřijatelné. Čističky vody malé množství zvládnou pročistit, ale větší množství bychom měli zlikvidovat například stejně, jako přepálený olej.

Na co dále dávat pozor?

Pozor si také dávejte na různá semínka, rýží, kterou před vařením proplachujete, těstoviny, které v potrubí bobtnají, ale také léky do dřezu či toalety nevysypáváme. Zbylé léky patří do lékárny a zbytky těstovin do koše. Jistě se vyplatí také investovat do sítka – tedy, pokud jej ještě nemáte.

Mohlo by Vás zajímat

Barcelona
publikováno 17. 5. 2024 autor Aleš Mohr

Po evropských velkoměstech: Barcelona - slavné sportovní i historické stavby

Mandelinka
publikováno 19. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Jak se zbavit mandelinky bramborové přírodní cestou. Vyzkoušejte účinný postřik

Rajčata
publikováno 16. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Hnojivo z droždí: Nedoceněný poklad, který má aktuálně největší využití

zavřít reklamu
×
Reklama