Víte, jaký odpad nesmíte vylévat do dřezu? Tento má jasnou stopku!

27. 3. 2023 Nikola Klementová
dřez

Věděli jste, že existuje odpad, který nesmíte vylévat do dřezu či do toalety? Když myjete nádobí, možná máte tendenci spláchnout do dřezu olej či zbytky mouky, ale věřte, že se vám to nemusí vyplatit.

Odpad z kuchyně či celkově z domácnosti, do dřezu či toalety jednoduše nepatří. Může se vám ucpat odtok, který se mnohdy velmi složitě čistí. Navíc se jedná o práci a čas navíc, který bychom mohli využít efektivněji. Připravili jsme pro vás výčet několika věcí, které do odtoku či toalety určitě nevylévat. Jaké z nich to jsou?

S kávovou sedlinou do květin či koše

Hrnek vynikající kávy ke snídani či po obědě si rádi vychutnáme snad všichni. Nicméně, pokud kávu zaléváte vroucí vodou a po vypití vám v hrnku zbyde takzvaný lógr, nevylévejte ho do dřezu. Kávová sedlina se v odtoku časem nastřádá a ucpe potrubí. Řešení pak může být nákladné a složité, protože pouhá vroucí voda nepomůže, a to ani tehdy, když ji smícháte s octem či sodou.

Tip: Jak takovou sedlinu využít? Skvěle se hodí jako hnojivo pro rostliny. Stačí ji jen vysušit a smíchat s horní částí substrátu. Lze ji také umístit na kompostér. Nebo ještě jednodušeji – vyhoďte ji do kontejneru či do popelnice.

Kávová sedlina

Olej ze smažení

Po smažení řízků či jiných dobrot umístíte pánev i s obsahem do dřezu, a jakmile olej vychladne, splachujete ho do odtoku? Chyba! Jistě jste si všimli, jak olej po vychladnutí mění svoji konzistenci – stává se z něj hustý a lepkavý maz, který se v potrubí usadí na stěny, lapí na sebe další nečistoty a trubky se stanou hůře či úplně neprůchozí.

Tip: Mnozí z nás použitý olej přelévají do nádoby, kterou poté odnesou na sběrný dvůr. Dalším řešením je nainstalování lapače tuku pod kuchyňský dřez. 

pánev

Zbytek záklechtky do odtoku

Omáčky a husté polévky patří mezi oblíbená jídla, která si s libostí vychutnáváme. Abychom docílili husté konzistence, použijeme smetanu nebo záklechtku vytvořenou z vody a mouky. Většinou se však stane, že záklechtky připravíme více, a poté ji spláchneme do dřezu. A když už jsme u té mouky, nemusí to být pouze záklechtka, která ucpává odtok – je to také těsto na křehký piškot a tak dále. Bohužel mouka v trubkách působí jako lepidlo, které umí nadělat nepříjemnou neplechu.

Etikety a různé nálepky

Například nálepky na jablkách nebo etikety na sklenicích se po namočení ve vodě začnou rozpadat, jenže ne tak úplně. Nachytají se na ně další nečistoty v potrubí a ucpou jej. Pokud si tedy zavařovací sklenice schováváte pro další použití, nejdříve je namočte do mísy s vodou a poté nálepku strhněte. Tak ušetříte práci se složitým čistěním trubek.

Barva do toalety nepatří

Zbylá barva na stěnu, nábytek či další, opravdu do toalety nebo do umyvadla nepatří. Druhá věc je ta, kdy chcete umýt štětce či váleček, ale větší množství do odpadu určitě nevylévejte. Barvy jsou toxické a mnohé z nich také obsahují kovový pigment – z pohledu životního prostředí tedy nepřijatelné. Čističky vody malé množství zvládnou pročistit, ale větší množství bychom měli zlikvidovat například stejně, jako přepálený olej. 

Na co dále dávat pozor?

Pozor si také dávejte na různá semínka, rýží, kterou před vařením proplachujete, těstoviny, které v potrubí bobtnají, ale také léky do dřezu či toalety nevysypáváme. Zbylé léky patří do lékárny a zbytky těstovin do koše. Jistě se vyplatí také investovat do sítka – tedy, pokud jej ještě nemáte.    

Mohlo by Vás zajímat

Skiareál
3. 12. 2023 Petr Dostál

Rychlebské hory: Zapomenutý ráj osamělých lyžařů

Dracéna
4. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak omladit vytáhlou dracénu: Díky jednoduchému kroku se opět krásně rozkošatí

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Interiér

Úklid
10. 11. 2023 Nikola Klementová

4 domácí a levné čističe, které si poradí s prachem, mastnotou i znečištěnou troubou

9. 10. 2023 Nikola Klementová

Aby hvězdník vykvetl na Vánoce, dopřejte mu nyní správnou péči

orchidej
23. 10. 2023 Nikola Klementová

Říjnové hnojení orchideje: Domácí prostředky zajistí bohaté kvetení na dlouhou dobu

Vánoční hvězda
27. 10. 2023 Nikola Klementová

Čas zatemňování vánoční hvězdy je tu: Jak postupovat, aby na Vánoce bohatě kvetla

Vlasatou krásku, která zdobí nejeden interiér, a to již desítky…
26. 1. 2023 Nikola Klementová

Poskytněte schnoucí dracéně pořádnou vzpruhu: Pomůže produkt, který má každý doma

7. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak dokonale vyčistit žaluzie: Dva způsoby, při kterých se nenadřete a jsou efektivní

zavřít reklamu
×
Reklama