Dračinec pruhovaný: Jak ho pěstovat a tvarovat, aby do domácnosti přitáhl co nejvíce štěstí?

11. 10. 2023 Nikola Klementová
Dračinec pruhovaný

Elegantní šarm rostliny zvané dračinec pruhovaný nadchne snad každého z nás. Říká se, že tato rostlina do domu vnáší štěstí. Jak ji tedy pěstovat, aby se jí dařilo?

Dračinec s největší pravděpodobností znáte pod názvem Lucky Bamboo. V překladu název znamená šťastný bambus. Pokud mu tedy dopřejete správnou péči, může přinést štěstí i vám. Často se pěstuje pouze ve vodě, ale výjimkou není ani pěstování v substrátu, kde má delší životnost. Jak se o něj starat, aby se mu dařilo co nejlépe? 

Podmínky pro zdárné pěstování

Vůbec nejlépe uděláte, pokud rostlinu umístíte na světlé místo, nikoli však na přímé slunce. Pokud na něj budou dopadat sluneční paprsky, listy rostliny začnou chřadnout a schnout. V případě nedostatku světla listy naopak blednou. Proto bude vhodné, když ji umístíte na východní stranu a v zimě na jižní stranu, ale ne na okenní parapet. Co se týká teploty, lze ji s úspěchem pěstovat v ložnici, obýváku i v kanceláři. Vyhovující teplota je 18 až 30 °C. Pozor si dávejte na průvan a studený vzduch.     

V čem dračinec pěstovat

Co se týká zálivky, vždy používejte vodu dešťovou nebo převařenou. Nikdy ne studenou z kohoutku. Pro jaký způsob pěstování se rozhodnete, záleží jen na vás. Někdo preferuje pěstování ve vodě, neboť tak dračinec vypadá moderně a elegantně. Avšak vydrží méně. Naopak pěstovaný v substrátu, stačí obyčejný pro pokojové rostliny, vydrží dlouho. Pokud se rozhodnete pro druhý způsob, po přesazení ho za dva týdny přihnojte. Následně přihnojujeme jednou měsíčně. 

dračinec pruhovaný

Při pěstování ve vodě neboli při hydroponickém pěstování bude nutné, abyste rostlinu v nádobě zafixovali. To proveďte nejlépe pomocí oblázků. Rostlinu umístěte do vody tak, abyste nenamočili stonky. Při každém doplnění vody doporučujeme přidat živný roztok neboli hnojivo pro hydroponické pěstování. V případě, že byste chtěli vyzkoušet i množení dračince, postupujte jednoduše. Uřízněte část kmínku těsně nad očkem a nechte jej zakořenit. Uříznutou část na staré rostlince nezapomeňte zatřít voskem, aby stonek neuschnul.  

Jak dračinec tvarovat

V případě, že chcete, aby rostl do výšky, umístěte jej do úzké nádoby nebo jej lehce svažte provázky. Pokud stonky chcete mít zatočené, umístěte rostlinu například do krabice. Vyčuhovat z ní bude pouze horní část rostliny. Poté odřízněte jednu stranu. Na tuto stranu se stonek začne natáčet. Jakmile bude vhodný čas, proveďte tak i s druhou stranou krabice a rostlinu natočte, aby se ohýbala i na druhou stranu. Opakujte stále dokola, dokud nedocílíte požadovaného tvaru. Rostlinu lze také různě proplétat, svazovat a tak dále.

Mohlo by Vás zajímat

Bramborák
30. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak připravit vynikající bramboráky, které nejsou nasáklé tukem? Zkuste jejich vylepšenou verzi

Kouřící vrch Boreč
1. 12. 2023 Jan Nováček

Kouřící vrch Boreč: Jde o tajemný vstup rovnou do pekla?

Zoopark Zelčín
29. 11. 2023 Petr Dostál

Procházka podél dolního toku Vltavy nabízí bohatý doprovodný program

Další příspěvky z kategorie Interiér

Orchidej
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Mnoho lidí umísťuje orchidej na špatné místo a šidí se o květy: Kam ji umístit, aby kvetla

Kalatea
22. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak pěstovat kalateu, aby vykvetla a zdobila domov nejen listy, ale i půvabnými květy

koupelna
28. 10. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit spáry v koupelně: I ty silně znečištěné budou zářit jako nové díky jednoduché metodě

Snad každý byt či dům zdobí nějaká rostlina, která domácnost…
4. 9. 2023 Nikola Klementová

Lopatkovec a jeho květy: Co pro něj udělat, aby nádherně kvetl

Kulkas zamiolistý patří v poslední době mezi velmi oblíbené…
20. 4. 2023 Nikola Klementová

Neděláte tyto chyby při pěstování zamiokulkasu? Mohou ho zničit

zamiokulkas
1. 11. 2023 Nikola Klementová

Zamiokulkas: Potírejte jeho listy touto alicinovou zeleninou, odmění vás bujným olistěním

zavřít reklamu
×
Reklama