Aby hvězdník vykvetl na Vánoce, dopřejte mu nyní správnou péči

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 09.10.2023 06:45
Aby hvězdník vykvetl na Vánoce, dopřejte mu nyní správnou péči

Co udělat nyní pro krásný hvězdník, aby zdobil domácnost na Štědrý den? Stačí dodržet několik jednoduchých kroků a krásně vykvete.

Netřeba říkat, že hvězdníky patří k velice oblíbeným pokojovým rostlinám. Aby ale na Vánoce vykvetl, bude potřeba mu dopřát správnou péči. Ta obnáší jak správný zimní klid, tak i zálivku a další. A jak vlastně poznat, zda jde o hvězdník či amarylku? Mnozí z nás si tyto květiny pletou. Mějte v pěstování těchto rostlin jasno.

Rozdíl mezi amarylkou a hvězdníkem

Značný rozdíl mezi těmito dvěma rostlinami je ten, že listy amarylky vyrůstají po vykvetení nádherných květů. Kdežto u hvězdníku listy začínají rašit souběžně s květy, tedy s poupaty. Značný rozdíl také najdeme ve stoncích. U amarylky je plný, kdežto u hvězdníku je dutý. Všimnout si lze i rozdílu v květních tyčinkách. U hvězdníku jsou dlouhé a většinou zaoblené. U amarylky jsou krátké.

Aby hvězdník na Vánoce vykvetl

Je to až neuvěřitelné, ale jedna cibule hvězdníku dokáže vytvořit až tři květní stvoly vysoké šedesát centimetrů, ze kterých vyrůstají překrásné šesticípé květy připomínající zvony. Ve většině případů na jednom stvolu vykvétají přibližně tři květy. Avšak při správných podmínkách a péči lze docílit dokonce šesti květů. Jen si představte tu krásu, kterou nás okouzlí i v pochmurné zimě. Aby tomu tak opravdu bylo a hvězdník nám vykvetl, dopřejte mu nyní klidové období. Aby se listy zatáhly, omezte zálivku a zeminu bude nutné nechat zcela vyschnout. Poté jej přeneste na místo, kde je sucho, ale také chladněji. Ideální je teplota kolem 16 °C.

Hvězdník

Jakmile se cibule zatáhne, přesaďte ji do nového substrátu. Ten by však měl být lehký. Předtím ještě cibuli namočte na několik hodin do odstáté vody. Květináč volte o tři centimetry širší než je průměr cibule. Zasaďte ji tak, aby jedna její třetina vyčuhovala nad povrch zeminy. Přibližně po dvou měsících dejte cibuli na světlé místo o teplotě přibližně 21 °C. Se zálivkou začněte až tehdy, když se začne objevovat květní stvol. Co se týká přihnojení, zahajte jej až při růstu listů.

Kvetení a péče

Jakmile rostlina vykvete, doporučujeme, abyste ji dali na chladnější místo, neboť jí tak květy vydrží déle. Rovnoměrně ji zalévejte a nenechávejte půdu zcela vyschnout. Zároveň ji ale nepřelévejte. Jakmile květ zvadne, bude lepší, abyste jej odstranili a hvězdník se tak nemusel vysilovat tvorbou semen. V letním období je také vhodné, když jej přenesete do zahrady, klidně na balkon, ale ne na přímé slunce. Samozřejmostí je dostatek zálivky a přihnojování. S blížícím se podzimem již nehnojíme a pomalu omezujeme zálivku. Jakmile se cibule zatáhne, skladujte ji tak, jak je výše zmíněno.

Mohlo by Vás zajímat

Rajčata
publikováno 16. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Hnojivo z droždí: Nedoceněný poklad, který má aktuálně největší využití

Oleandr
publikováno 16. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Hnojení oleandru: Správně zvolené živiny podpoří rostlinu v bohatém kvetení, začněte s ním již nyní

Kopr
publikováno 14. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se zbavit mšic na kopru: Pomohou ověřené metody, které spolehlivě fungují

zavřít reklamu
×
Reklama