Aby lopatkovec aktivně kvetl, dopřejte mu domácí hnojivo, které zajistí bujnou květenu

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 28.11.2023 07:15
Lopatkovec

Koupili jste si bujně rozkvetlý lopatkovec? Udržte jeho květy pomocí domácího hnojiva, ale i správné péče. Rádi vám prozradíme, jak na to.

Je jedno, zda jste koupili kvetoucí lopatkovec a chcete jeho květy udržet co nejdelší dobu. Nebo již doma tuto rostlinu máte a nyní vám nádherně kvete. Ať je to tak či tak, krásné toulce jsou ozdobou interiéru, proto se o ně dobře starejte, aby vás těšily dlouhou dobu. Jakou péči lopatkovci dopřát a jakým hnojivem podpořit jeho nádherné kvetení?

Proč pěstovat lopatkovec

Lopatkovec je nejen nádherný a hodí se do jakéhokoli interiéru, ale podle starého čínského učení zvaného Feng-šuej, vnáší do domácnosti pozitivní energii. Což je jistě pravda. Neboť jeho svěží listy a květy v nás podporují pozitivní náladu. Navíc je také dokázáno, že čistí vnitřní ovzduší od toxických sloučenin, jako je benzen, formaldehyd, amoniak a mnoho dalších. Někteří z vás jste se nás ptali, zda je možné lopatkovec umístit do ložnice. Jednoznačně tedy ano, neboť má čistící schopnosti. Avšak pozor si dávejte na malé děti nebo domácí mazlíčky, je totiž jedovatý. 

Jak pečovat o lopatkovec

Jak pečovat o lopatkovec a o jeho neduzích, už jsme pro vás v minulých článcích psali. Obecně však nutno dodat, že lopatkovec vyžaduje příjemnou pokojovou teplotu a rozptýlené světlo. Tak bude mít krásné a vzpřímené listy. Neumísťujte ho na parapet, kde táhne, je zima nebo na by na něj svítily přímé sluneční paprsky. 

Lopatkovec

Naproti oknu, kde bude mít rozptýlené světlo, se mu bude dařit. Jelikož má rád vlhko, prospějete mu, pokud budete jeho listy pravidelně rosit dešťovou nebo odstátou vodou pokojové teploty. Substrát udržujte mírně vlhký, ale ne přemokřený. A pokud lopatkovec zapomenete zalít, dá vám to najevo skleslými listy. Jakmile ho zalijete, opět pookřejí. 

Jak a čím lopatkovec hnojit

Od jara do podzimu volte hnojiva pro pokojové rostliny. Aktuálně, pokud lopatkovec kvete, volte domácí hnojiva. Přes zimní období se osvědčilo hnojení jednou za měsíc. Květy se udrží a celkově rostlina pookřeje a její listy jsou krásně zelené. Hnojit tedy budeme bramborovými slupkami. 

Jakmile budete loupat brambory, schovejte si slupky ze čtyř menších brambor. Opláchněte je a vysušte. A to buď na topení nebo v sušičce. Poté slupky rozemelte a smíchejte dvě lžíce prášku a litr převařené nebo dešťové vody. Aplikujte formou zálivky. Pokud je rostlina ve špatném stavu, hnojivo podávejte každých 14 dní.  

Mohlo by Vás zajímat

Rybíz
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak prořezat rybíz: Díky správnému postupu zajistíte bohatou úrodu a zdraví keřů

Rybíz
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na správnou výsadbu rybízu: Postupujte podle druhu, abyste se těšili z bohaté úrody

Maliny
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak prořezat maliny, abychom se dočkali bohaté úrody? Pozor na druh a správný řez

zavřít reklamu
×
Reklama