Jak na to, aby se podlaha leskla a byla beze šmouh? Zázrak na podlahy se hodí každému

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 07.01.2024 08:20
Podlaha

Jak můžete vyčistit vaši podlahu, aby byla opravdu čistá a abyste ji čištěním nezničili? Přinášíme vás několik tipů, jak dokonale vyčistit vaši laminátovou a dřevěnou podlahu, dlažbu i linoleum.

Naše babičky nepoužívaly na čištění podlahy žádné drahé přípravky, a přesto se tato velmi namáhaná část jejich domova leskla a zářila. V čem bylo kouzlo správného úklidu? Používaly přípravky, které našly doma. Tyto domácí recepty můžeme využít i při úklidu moderních povrchů, aniž bychom je poškodili.

Úklid dřevěné podlahy

Na dřevěnou podlahu se nebojte použít pouze mop a vodu. Mop namočte a dokonale ho vyždímejte, aby na něm nezůstala přebytečná voda, která by mohla dřevěné podlaze uškodit. Zkontrolujte, že je mop před použitím jen lehce navlhčený. Nic nezkazíte, když do vody přidáte trochu octa, který podlahu krásně vyčistí. Jednou za tři roky svou dřevěnou podlahu ošetřete voskem a olejem. Dodáte jí tak živost a přepychový lesk.

Podlaha

Přípravek na oživení dřevěné podlahy si můžete vyrobit i doma. Použijte 1 litr octa a jeden litr vody. Dále budete potřebovat 6 sáčků mátového čaje, 2 lžíce olivového oleje a přidejte ještě 1 lžičku saponátu. Vodu uvařte, přidejte do ní sáčky čaje a nechte je ve vodě několik hodin. Následně přidejte ostatní složky a promíchejte. Přípravkem vytřete podlahu. Výsledek vás jistě příjemně překvapí.

Úklid laminátové podlahy a dlažby

Laminátovou podlahu vytírejte taktéž navlhčeným mopem. Vyvarujte se použití vosků, laků a mýdel, které by na podlaze zanechaly skvrny. Do vody můžete také přidal malé množství octa, který podlaze dodá lesk. Pokud vás na dlaždicích trápí vodní kámen, babičky měly na tento problém velmi jednoduchý recept. Použily ocet, který najde ve své spíži opravdu každý. K octu přimíchejte kypřící prášek. Směs na dlažbu nanášejte a čistěte zubním kartáčkem.

Úklid vinylové podlahy a linolea

Na úklid těchto typů podlah používejte vlažnou vodu a přípravek na vinyl nebo na linoleum. Vyvarujte se použití saponátu, který by podlahu vysušil. Na čistění podlahy nepoužívejte ani jedlou sodu, která by podlahu rovněž vysoušela.

Mohlo by Vás zajímat

Demence
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se vyhnout demenci a co dělat pro mozek, aby zdravě fungoval do vysokého věku

couchsurfing
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Couchsurfing: Využijte bezplatně postel hostitele a na oplátku ji poskytněte

kiwi
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat kiwi, abyste sklízeli bohatou úrodu sladkých a zdravých plodů i v našich podmínkách?

zavřít reklamu
×
Reklama