Proč pokojovým rostlinám žloutnou konce olistění? A jak tyto potíže řešit, aby pokojovky nezahynuly

autor Nikola Klementová publikováno 20.01.2024 08:20
Pokojové rostliny

Pokojové rostliny nám přináší radost, zútulňují domácnost a čistí vzduch. Proč se ale objevuje žluté olistění, když se o ně tak dobře staráme?

Bohužel, žluté konce listů či celkové žloutnutí olistění se objevuje poměrně často. Především pak v zimním období, kdy jsou rostliny více náchylné. Ať už žloutnou celé či pouze jejich špičky, jistě budete chtít co nejdříve zasáhnout. Bude potřeba však znát příčinu, abyste byli schopni svou pokojovou krásku uzdravit a zajistit její správný růst a zdraví. 

Příčinou může být reakce na sucho

Žluté olistění nesouvisí pouze se zahnívajícími kořínky. Souvisí také s vysychajícím nebo-li prosýchajícím substrátem. Rostlina tak jedná s dobrým úmyslem, neboť nechce zahynout, a tak obětuje své listy. Ty mohou žloutnout a opadávat. Ideální tedy bude, když rostlinu pořádně zalijete a odstraníte veškeré žluté olistění, abyste neposkytovali perfektní útočiště pro škůdce. Rozhodně ale nenechávejte rostlinu stát ve vodě. 

Reakce na přelití

A samozřejmě, pak tu máme také přelévání. Jedná se o velkou chybu, kterou provádíme s dobrým úmyslem, a to většinou v zimním období. Je potřeba myslet na to, že frekvence zálivky je v zimě výrazně nižší. Většina rostlin odpočívá a tolik vody nepotřebuje. Jakmile začnou listy z důvodu přelévání žloutnout, znamená to, že kořeny zahnívají. Pokud je tomu tak a substrát je na omak velmi mokrý, rostlinu alespoň týden až deset dní nezalévejte, nechte ji proschnout. Pokud substrát připomíná blatíčko či zapáchá, rostlinu raději přesaďte. Odstraňte žluté listy, ale i zahnívající kořeny, které následně zasypejte černým uhlím.  

Pokojové rostliny

Špatné pěstební podmínky

V třetím případě, pokud olistění na rostlině žloutne skoro celé, na vině může být také špatné umístění či potíže s nedostatečnou vlhkostí. Mnoho rostlin, bez pár výjimek, nemá rádo umístění na přímém slunci. Působící sluneční paprsky mohou rostlinu spálit. Umístění v blízkosti radiátoru je kvůli teplému a suchému vzduchu také špatné. Lopatkovec, zamiokulkas, toulitka, monstera a další rostliny, suchý vzduch nesnesou. Lepší bude, pokud rostlinu umístíte naproti oknu, kde bude mít rozptýlené světlo. Zároveň nebude vlivem topení schnout. 

Nedostatek živin

Většinou se pokojové rostliny, alespoň většina z nich, přes zimu nehnojí. Pokud je ale nehnojíte ani na jaře či v létě, pokojovky mohou žloutnout kvůli nedostatku živin. Většinou postrádají dusík. Jeho nedostatek se projeví celožlutými listy. Chybějící draslík je spojen se žlutými okraji. Pokud tomu tak je, přihnojte pokojové rostliny i v zimě, ale poloviční dávkou.  

Mohlo by Vás zajímat

Bolest kolene
publikováno 15. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Na oteklé a bolestivé klouby zabere domácí mazání i koupel ze starodávných surovin

Heřmánkový čaj
publikováno 15. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Na pochmurnou náladu a psychické napětí pomohou bylinky a koření

Vaření
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd: Několik levných inspirací na celý pracovní týden

zavřít reklamu
×
Reklama