Zázračná pokojová rostlina, která uvolňuje napětí a zmírňuje deprese. Naučte se ji pěstovat

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 23.01.2024 06:50
Deprese

Psychické napětí a deprese v dnešní době trápí stále více lidí. Věděli jste však, že mimo léků, dechového cvičení a dále, proti nim můžete bojovat i pomocí květiny?

Až třetina Čechů trpí psychickými potížemi. Objevují se u nich deprese, úzkosti, smutek a celkové psychické napětí. Bohužel drahé potraviny, energie, zvýšení nájemného a hypoték dobrému psychickému stavu nepřispějí. Je však ale potřeba si uvědomit, že nesmíme podlehnout a padnout psychické nepohodě přímo do náruče. Někomu z nás pomáhá procházka v přírodě, uvolnění pomocí kvalitní masáže, bylinky či antioxidanty přijímané kvalitní stravou. Mimo toho také doporučujeme, abyste se v domácnosti obklopili květinami, které mají harmonické účinky na naše zdraví. A právě takový je i jasmín.

Voní a uvolňuje napětí

V dnešním článku se zmíníme o jasmínu. Má krásné a drobné hvězdicové květenství, které nás těší na jaře a v létě. Pokud zrovna nekvete, zdobí interiér, ale také exteriér svými drobnými lístky a dlouhými výhony, které můžeme navíjet například na podpěru v květináči. Pěstitelé rostlin často říkají, že je jasmín součástí jejich terasy či balkonu a netuší, že ho lze pěstovat i v pokoji. Mezi vhodné druhy jednoduše pěstované v domácnosti patří Jasminum Polyanthum. Kvete půvabnými a drobnými bílými kvítky, které úžasně voní, především pak v noci, kdy umí celou místnost pokrýt blahodárnou vůní, která uvolňuje napětí a navozuje kvalitní spánek. 

Blahodárné účinky pro mysl

Podle neurovědy je čich jeden ze smyslů, který má okamžité účinky na naši nervovou soustavu. Vůně, a to nejen ty pocházející z rostlin, mají na náš mozek velký vliv. Vůně jsou jakýmsi jazykem člověka, díky kterému ukládáme vzpomínky. Ať už šťastné či ty, které nás trápí. Možná si pamatujete vůni posečené trávy nebo jablečnou buchtu, kterou pekla vaše babička. Zřejmě také hotel, který jste navštívili o letních prázdninách. 

Jasmín

Dokonce existuje léčba vůní, přesněji se jí říká aromaterapie, která má za úkol odstranit napětí, únavu, ale také stres. Pro tento krok je velice známá levandule, která má harmonizující účinky na náš nervový systém. Avšak není jediná. Mezi další patří eukalyptus, citrusy, ale také zmíněný jasmín. Ten pomůže s napětím, ale také s depresemi a dokáže navodit klidný a příjemný spánek. 

Pěstování jasmínu je jednoduché

Druh jasmínu, který jsme zmínili výše, lze pěstovat doma, ale například i na terase. Pokud jasmínem plánujete vyzdobit balkón či terasu, umístěte ho tam, kde na něj nebudou dosahovat sluneční paprsky a zároveň bude poblíž vás, abyste cítili jeho opojnou vůni. Na konci léta jasmín umístěte do domácnosti. Doma ho postavte na místo s rozptýleným světlem a každoročně na jaře ho přesaďte do květináče, který bude o 3 cm větší, a do dokonale propustného substrátu, který obohaťte trochou vápence. 

Hnojení jasmínu je důležité

Nezapomínejte ani na živiny. Od března začněte rostlinu přihnojovat hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny. Pokud si jasmín budete chtít dopřát na čaj, tedy jeho květy, zvolte hnojivo bez chemie. Ještě třeba zmínit, že jasmín preferuje vlhčí prostředí, proto je dobré ho pravidelně rosit. Každé dva roky rostlinu stříhejte a upravujte do požadovaného tvaru. Pokud se však na rostlině objevují suché výhony, během roku je kdykoli odstraňte.

Mohlo by Vás zajímat

Hortenzie
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez hortenzií podpoří bohaté květenství a kompaktnost keře. Jak na něj a neudělat chybu?

¨Rajčata
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Které odrůdy rajčat jsou odolné plísni? Vysévejte druhy, které patří mezi nejoblíbenější

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

zavřít reklamu
×
Reklama