Zbyly vám vlašské ořechy? Poradíme vám, jak je skladovat, aby vydržely

autor Nikola Klementová publikováno 07.02.2023 08:00
Zbyly vám vlašské ořechy? Poradíme vám, jak je skladovat, aby vydržely

Vlašské ořechy bez skořápky potřebují vhodné uskladnění, jinak brzy žluknou a nedají se jíst. Abyste si je mohli vychutnat i za dva roky, a to vyloupané, máme pro vás několik způsobů, jak je správně uskladnit.

Naloupali jste více vlašských ořechů například na vánoční cukroví a nyní nevíte, co s nimi, aby nežlukly? Nebo vám ve skořápce zabírají mnoho místa, a tak je potřebujete vyloupat a někam uskladnit? Vyloupání jader má jistě své výhody, protože jsou na prostor méně náročné než ty se skořápkou. Jenže pokud je zbavíte tvrdé ochrany, která je chrání před vzduchem a světlem, jenž proces žluknutí urychlují, budete je muset správně uložit, aby vydržely co nejdéle. Tak je také budete mít k okamžité spotřebě a nemusíte se zdržovat zdlouhavým louskáním, což je jistě velká výhoda. 

Uskladněte je správně

Vlašské ořechy lze uskladnit rovnou čtyřmi způsoby. Nechávat je na lince v misce, je jistě hloupost a kvůli působení vlhka a tepla by za krátký čas žlukly. Ideální tedy bude, když je přesypete do vzduchotěsné nádoby a uložíte je do spíže. Zde vám v chladu a temnu vydrží několik měsíců. K tomuto kroku vám však obyčejná plastová dóza nevystačí. Doporučujeme, abyste pořídili plastovou krabičku či dózu s gumovým těsněním. 

Zbyly vám vlašské ořechy? Poradíme vám, jak je skladovat, aby vydržely

Dalším způsobem je uložení do lednice. Ořechy nasypte do vzduchotěsné krabičky či dóze tak, jak bylo zmíněno u předchozího způsobu. I tam vám vydrží několik měsíců. Třetím způsobem a velmi efektivním způsobem, je možnost vlašské ořechy zavařit. Stačí vám jen pořádně vysušená jádra, dokonale vysterilizované sklenice a víčka. Jadérka dejte do sklenic (ničím nezalévejte), zavíčkujte a zavařujte na 80 °C po dobu dvaceti minut. Poté stačí sklenice umístit do spíže nebo na jiné místo, kde je tma a chladno. Jako čerstvé vám po zavaření mohou vydržet rok, ale i více. 

Poslední možnost uskladnění

Poslední způsob, a to nejjednodušší způsob, je nasypat ořechy do sáčku či do krabičky a umístit je do mrazáku. Musíme ale konstatovat, že i když ořechy vydrží, mohou být načichlé například uzeným masem, které si hoví v mrazáku. A je jedno, zda jej máte v šuplíku pod ořechy či společně. Stále ale zůstává pravdou, že takto uložená jádra vydrží klidně dva roky.      

Mohlo by Vás zajímat

Kuchyň
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd z jednoho pekáče pro ty, kteří nemají času nazbyt. Levné jídlo, ale tolik dobré

Carlos Tavare
publikováno 15. 2. 2024 autor Jan Nováček

Stellantis a Renault se snaží snížit náklady, aby byly elektromobily dostupné stejně jako spalovací vozy

Mug cakes
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

3x hrnková buchta z mikrovlnné trouby: Rychlá snídaně i dezert ke kafíčku

zavřít reklamu
×
Reklama