Správné zaštipování okurek vede k velké úrodě: Jak ho správně provádět?

autor Nikola Klementová publikováno 24.05.2023 05:00
zaštipování okurek

Sazenice okurek má již většina z nás na záhoně nebo v květináči na balkoně. A tak teď už zbývá pouze jediné – správně o ně pečovat, aby byla úroda maximální.

Pěstování okurek není nikterak složité. Pokud jim poskytnete správné umístění, hnojivo, zálivku a zaštipování, rostliny krásně a zdravě porostou, nehledě na velké množství plodů, které si budete moci vychutnat. Vylamování neboli vyštipování lístků je také velmi zásadní, a proto bychom vám rádi prozradili, jak jednoduše na něj. 

Některé okurky zaštipujeme, některé ne

Mezi okurky, které není potřeba zaštipovat, patří okurky nakladačky. Jejich rozrůstání je důležité pro bohatou úrodu. Co se týká sklizně uzrálých plodů, měly by dosahovat přibližně šesti až devíti centimetrů. Okurky hadovky naopak zaštipujeme. Určitě nejvhodnějším místem pro jejich pěstování je skleník, protože jim zde zajistíte dostatek tepla a vlhka. Každopádně pěstovat je můžete i na záhoně nebo na balkoně v kýblu.

Správné zaštipování okurek vede k velké úrodě

Zaštipování okurek má své opodstatnění

Je třeba myslet na to, že rostlina vyživuje nejen listy, ale také plody, které se na ní tvoří. Proto je důležité přistoupit k jejich prořezávání. Dalším důvodem je přísun vzduchu. Pokud bude mít rostlina bujné olistnění, proudění vzduchu bude nedostatečné a riskujete vznik plísní. Rostlinu okurky jistě bude vhodné táhnout na oporu, například na silnějších špagátcích a tak dále. Ideální je, když ve spodní části zbavíte rostlinu všech listů a zbyde pouze holý stonek. Také je vhodné vyštipovat zálistky za prvním listem. V případě, že má rostlina méně prostoru, nenechte zahušťovat boční šlahouny.

Pokud máte dostatek místa a nemusíte rostlinu omezovat v růstu, necháme boční výhony růst. Zkrátit však můžete nový šlahoun za třetím listem. Roubované okurky prostřihávat nemusíte. Ovšem myslete na to, že musíte rostlině poskytnout silnou oporu, například pletivo, mříž či něco jiného. 

Mohlo by Vás zajímat

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

Vaření
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd: Několik levných inspirací na celý pracovní týden

couchsurfing
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Couchsurfing: Využijte bezplatně postel hostitele a na oplátku ji poskytněte

zavřít reklamu
×
Reklama