Hnojivo z banánových slupek je hitem léta: Jak ho připravit pro okurky a jiné rostliny

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 03.07.2023 05:00
banány

Banánové slupky jsou velice výživné, proto jsou ideální pro přípravu hnojiva. Jaké rostliny slupkami potěšíte nejvíce? Je jich opravdu mnoho.

Chcete rostlinám dodat výživu, aby zdravě rostly, vyvíjely se a popřípadě i plodily? Pokud rádi zkoušíte alternativní metody hnojení, sáhnout můžete i po níže zmíněné možnosti, která je navíc ověřená a oblíbená pro své účinky. Jak hnojivo správně připravit, aby bylo pro rostliny opravdu vydatné? A jakým z nich ho dopřát?

Co obsahují banánové slupky

Banánové slupky jsou bohaté na draslík, fosfor, železo, hořčík i vápník. Obecně lze říci, že se jedná o ideální hnojivo pro mnoho pokojových i zahradních rostlin. Mimo toho, věděli jste, že jsou banánové slupky ideálním leštidlem pro listy pokojových rostlin? A jak tedy ze slupek připravit výživné hnojivo? Než však začnete jakýmkoli způsobem zpracovávat slupky, bude vhodné, abyste je zbavili pesticidů. K tomu vám postačí mísa s vodou, jedlou sodou a trochou octa. Na pár minut je do roztoku ponořte a poté je nechte okapat.

rajčata

Jak připravit hnojivo z banánových slupek

Někteří zahradníci banánové slupky rozkrájí a promíchají k rostlině do půdy. V takovém případě je ale potřeba myslet na to, že si rostliny nevezmou živiny okamžitě, ale až ve fázi, kdy se slupky začnou rozkládat. Z toho důvodu, pokud chcete okamžitou výživu, slupky nejdříve prosušte v sušičce na ovoce. Jakmile budou prosušené, budou hnědé a křupavé. Poté je rozemelte v mixéru a smíchejte dvě lžíce banánových slupek, dvě lžíce prášku z vaječných skořápek a dva a půl litru vody. Promíchejte a nechte do druhého dne odstát. Následně nalijte k rostlinám. 

Které rostliny slupkami potěšíte 

Hnojivem z banánových slupek potěšíte orchideje, petúnie, muškáty, pivoňky, ale také rajčata, papriky, okurky, dýně a cukety. A co se týká zmíněného leštění listů, vezměte si banánovou slupku a jednoduše s ní utřete prach na rostlinách. Těm se pak bude lépe dýchat a budou krásně lesklé. Banánovou slupku můžete použít i k leštění bot.   

Mohlo by Vás zajímat

Maliny
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak prořezat maliny, abychom se dočkali bohaté úrody? Pozor na druh a správný řez

Akvárium
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak odstranit vodní kámen ze skla akvária? Přesný postup krok za krokem

Rybíz
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak prořezat rybíz: Díky správnému postupu zajistíte bohatou úrodu a zdraví keřů

zavřít reklamu
×
Reklama