Babiččin recept na hnojivo, po kterém budou cukety a dýně plodit tolik, že je budete rozdávat

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 15.07.2023 05:00
cukety

Zahradu nemusíte hnojit chemickými hnojivy, bohatě stačí domácí suroviny, které obsahují ty správné látky. Které z nich můžeme použít na hnojení cuket a dýní?

Někdo nedá dopustit na zákvas ze slepičího trusu, kopřivovou jíchu či na banánové slupky. Avšak mezi velmi oblíbené suroviny pro přípravu hnojiva, také patří obyčejné cibulové slupky. Nejenže nám krásně obarví vajíčka, ale také vyživí mnoho rostlin. Mezi ně samozřejmě patří dýně, cukety, ale i papriky, rajčata, okurky a mnoho dalších. 

Živiny, které nabízí cibulové hnojivo

Cibulové slupky se běžně vyhazují do koše. Bohužel jen málo lidí ví, že obsahují mnoho cenných látek, a to jak pro lidský organismus, tak i pro rostliny. Co se týká rostlin, podpoří zdravý růst, odolnost proti škůdcům, ale také zlepší chuť jejich plodů. Slupky obsahují draslík, železo, hořčík a další živiny, mezi které patří například vitamíny E, C a B. Jelikož mají slupky antivirové vlastnosti, skvěle působí jako dezinfekce a preventivně působí proti plísním.   

Příprava hnojiva z cibulových slupek

Příprava hnojiva je velice jednoduchá, obecně tak, jako každá jiná příprava domácího hnojiva. Připravte si čtyři hrsti cibulových slupek (perfektně prosušených) a tři litry vody. Pokud budete chtít, doporučujme, abyste přidali dvě kostky droždí či jeden pytlík kvasnic. Dodáte tak rostlině více dusíku. Určitě na množství kvasnic nepřidávejte, neboť přemíra dusíku podpoří růst zelených částí, tedy listů, a to na úkor plodů. 

cibuleJakmile budete mít prosušené slupky, rozemelte je v mixéru a smíchejte s vodou. Přidejte droždí a nechte dva dny odstát. Poté hnojivo zřeďte s dalšími třemi litry vody a nalijte jej ke kořenům rostliny do předem prolité půdy. Cibulové slupky také umí rostliny ochránit před škůdci a plísněmi. O tom se více dočtete v minulém článku

Mohlo by Vás zajímat

Rybíz
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak prořezat rybíz: Díky správnému postupu zajistíte bohatou úrodu a zdraví keřů

Demence
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se vyhnout demenci a co dělat pro mozek, aby zdravě fungoval do vysokého věku

Kutná hora
publikováno 22. 2. 2024 autor Petr Dostál

Klenoty Středočeského kraje: města, která stojí za návštěvu

zavřít reklamu
×
Reklama