Co zasít teď v červenci, abyste si mohli dopřát vynikající zeleninu i na podzim?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 20.07.2023 05:00
hrášek

Není pochyb o tom, že domácí zelenina je vždy ta nejlepší. Výborně chutná, ale také obsahuje mnoho vitamínů. Co zasít teď v červenci, abyste si vychutnali čerstvou zeleninu nabitou vitamíny i na podzim?

Nejen jaro je skvělým ročním obdobím pro výsev zeleniny. Zasít můžete také v létě, a to právně nyní v červenci. Lze říci, že i ze semínek, které nyní zasejete do půdy, vzejde vynikající zelenina plná vitamínů. A jak jistě víte, vitamíny jsou pro naše těla velice důležité. Jaké dobroty tedy zasít v červenci?

Červencové pěstování zeleniny

Mnoho lahodné zeleniny lze vysévat postupně, a to celé léto. Například cukrový i dřeňový hrášek, kopr a jiné jednoleté bylinky, ale také fazole určené ke sběru zelených lusků. Vysetá semínka či malé sazeničky nezapomínejte řádné zalévat, neboť by v horku, které aktuálně panuje, mohly zaschnout a z úrody by nic nebylo. 

ředkvičky

Pokud je to přece jen možné, popřemýšlejte i o zastínění. Dále lze také zasít jarní druhy zeleniny, například ředkvičky. Ovšem pro letní výsev bude potřeba, abyste vybrali speciální letní odrůdu ředkviček. I tak ale semena vyséváme do polostínu, kde je větší vlhko a celý den zde nebude pálit slunce. Pokud je vysejete na přímé slunce, brzy budou vybíhat do květů.   

Další zelenina vhodná pro výsev v červenci

Úspěšně můžeme pěstovat také salát. Je třeba však zvolit odrůdu, která bude odolá proti hořkosti a vybíhání do květu. Opět platí pravidlo, abyste nezapomínali na pravidelnou a vydatnou zálivku odstátou či dešťovou vodou. Pro letní pěstování se osvědčila odrůda salátu Mars. Semena vyséváme nejlépe do polostínu nebo k jiným plodinám, které zajistí stín. Úplný stín jim však také neprospívá.

červená řepa

Dále pak můžete vysévat mrkev s kratším kořenem, ale také červenou řepu, kedluben, brokolici, mangold i špenát. Vysévat však můžete také zimní zeleninu, například kadeřávek či růžičkovou kapustu. Pro podzimní a zimní sklizeň lze také vyset zelí. A pokud máte rádi i trochu exotiky, zkuste vypěstovat pack choi.  

Mohlo by Vás zajímat

Levandule
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jakou levanduli vybrat pro vaši zahradu, aby se jí dařilo a potěšila vás tvarem i květy

house sitting
publikováno 24. 2. 2024 autor Petr Dostál

House sitting aneb nový trend v cestování: Chcete bydlet zadarmo za hlídání domu?

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

zavřít reklamu
×
Reklama