Efektivní metoda pěstování rajčat, která funguje, ale také zajistí bohatou úrodu

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 17.04.2023 13:44
rajčata

Tato metoda spočívá v pěstování v kruzích, už jste ji zkoušeli? Pokud ne, letos ji vyzkoušejte. Jedná se o efektivní způsob, který z velké části zabrání onemocnění rajčat, omezí napadení škůdci a zajistí bohatou úrodu.

Kruhové pěstování rajčat je velice jednoduché a přínosné, takže pokud se vám sazeničky již vyjímají na okně, zkuste ho. Navíc, co se týká chuti rajčat, které si doma vypěstujete, nelze je srovnávat s těmi z obchodu, a to cenou ani chutí. Obsahují značné množství vitamínů, ale také minerálních látek. Mají také bohaté využití v kuchyni. Můžeme si je dopřát jen tak k pečivu s máslem, do salátů či z nich připravit rajčatové pyré či kečup – využití mají jistě široké, jak je tedy pěstovat v kruzích?

Něco málo o pěstování v kruzích

Pěstování v kruzích není žádnou novinkou, ale mnoho zahrádkářů ho stále nezná. Tato metoda nabízí řadu výhod a lze říci, že pěstování není složité. Jde především o to, že rajčata nebudete sázet do řad tak, jak jste zvyklí, ale zasadíte je do kruhů. Díky této inovativní metodě se dočkáte větší úrody plodů, a navíc ušetříte prostor a rajčata se vám budou lépe sklízet. 

Co se týká škůdců, které jsme již v úvodu článku zmínili, rostlinám bude dopřáno více proudícího vzduchu, a tak budou z velké části chráněny před plísněmi, hnilobou, ale také před škůdci.

rajčata

Kam rajčata vysadit a jak je zasázet

Zvolte takové místo, kde budou mít rajčata dostatek slunce. Nejlepší bude, pokud je ochráníte před dopoledním silným zářením, ale zároveň jim dopřejete odpolední slunce, aby plody měly dost času na dozrání. Zároveň však dbejte na to, abyste je nevystavovali silnému větru. Jelikož kruhy mohou mít různý průměr, počet vašich sazenic bude rozhodující. 

Nyní se můžete pustit do přípravy kruhového záhonu. Připravte si špagátek a například klacky či kolíky. Z kolíků či klacíků vytvořte kruh, který ovážete špagátkem. Například šest sazenic rajčat můžete vysázet do kruhu o průměru 60 centimetrů. Vykopejte díru, která bude hluboká přibližně třicet centimetrů a vysypte ji drenážní vrstvou. Ta zajistí dobré odvodnění a provzdušnění kořenů. Doporučujeme rostliny rajčat sázet hluboko, a to až k prvnímu listu, který poté odstraníte. Zasaďte je po obvodu kruhu a zahrňte zeminou. Dopřejte rostlinám pravidelnou zálivku, kterou aplikujete přímo ke kořenům. Půdu určitě nepřemokřujte, aby plody nepraskaly. Rajčata také nezapomínejte hnojit. V minulém článku jsme pro vás připravili vhodná hnojiva pro rajčata, která podpoří kvetení, ale i bohatou úrodu plodů. 

Mohlo by Vás zajímat

Poklady Karlovarského kraje
publikováno 27. 2. 2024 autor Petr Dostál

Poklady Karlovarského kraje: objevte krásu místních měst

BMW X5
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nové automobily jsou čím dál méně vhodné pro evropské silnice

Rybíz
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na správnou výsadbu rybízu: Postupujte podle druhu, abyste se těšili z bohaté úrody

zavřít reklamu
×
Reklama