Proč černají nebo hnědnou listy pokojových rostlin? Volají o pomoc, tak je nenechejte zahynout

autor Nikola Klementová publikováno 08.02.2024 06:45
hnědnutí listů

Proč pokojovým rostlinám černají nebo hnědnou listy? Co v takovém případě dělat, abychom o ně nepřišli? Někdy je příčina banální, jindy vážnější, proto zjistěte, co vašim rostlinám chybí.

Je známo, že v zimním období trpí pokojové rostliny nejvíce. Nasvědčují tomu nejen krátké dny, nižší nároky na zálivku, ale také vegetační období klidu. V takovém období rostliny nevyžadují mnoho pozornosti, lze říci, že naopak. Někdy se však stane, že díky naší láskyplné péči rostlinám spíše škodíme a ony nás skrze listy začnou upozorňovat, že jim tato laskavost nesvědčí. Existuje však ještě jeden důvod, proč listy volají o pomoc, a tím jsou všemi pěstiteli obávaní škůdci. 

Proč hnědnou listy pokojových rostlin 

Hnědnutí listů většinou souvisí s nadměrnou zálivkou. Proto je nutné zkontrolovat substrát, zda nepřipomíná mokré bláto. V důsledku přemokření nemají kořeny rostliny dostatek kyslíku a začnou zahnívat. Což se projeví právě na listech. Na nic nečekejte a rostlinu okamžitě přesaďte do nového substrátu. Nezapomínejte na drenážní vrstvu a rostlinu pár dnů nezalévejte. Někdy se tak děje i v případě, že rostlina nemá dostatek živin. 

Lopatkovec

Proto dbejte na hnojení rostlin i v zimním období. Především pak u těch, které kvetou. Z vlastní zkušenosti doporučujeme i ty nekvetoucí přes zimu přihnojit, a to jednou za měsíc pomocí odvaru z cibulových slupek či z banánových slupek. Jakmile se probudí jaro, hnojte všechny rostliny bez ohledu na to, zda jsou, nebo nejsou kvetoucí. Někdy se však také stává, že listy hnědnou celé, a to kvůli nedostatečné zálivce a úplnému proschnutí substrátu.

Proč listy černají

Pokud jste na listech rostlin postřehli černé skvrny, na vině budou škůdci, kteří z nich sají mízu. Například molice, mšice či puklice. Tito saví škůdci vypouští takzvanou medovici, která ulpí na listech a vytvoří sluncem neproniknutelný povlak, což má za následek nedostatečnou fotosyntézu. A právě na těchto místech se začne objevovat černání. Listy tedy neprodleně umyjte, a to vlažnou vodou a jarem. 

Mšice

V případě napadení rostlin je neváhejte umístit dál od ostatních a připravte si speciální postřik, který škůdce zahubí. Puklice, jejichž typickým znakem je tvrdý krunýř, musíte ze všeho nejdříve odstranit mechanicky. Například pomocí pinzety. Následně použijte postřik. Například výluh z tabáku, olejový postřik či ten, který seženete v zahradnictví. 

 

Mohlo by Vás zajímat

cestování se psem
publikováno 17. 2. 2024 autor Petr Dostál

Karavaning se čtyřnohým kamarádem

výsev celeru
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Čas výsevu celeru je tu: Jak postupovat, abychom sklidili zdravou a chutnou zeleninu

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

zavřít reklamu
×
Reklama