Zalíbila se vám kokedama stejně jako nám? V tom případě neváhejte a vyrobte si ji také. Nejedná se o nic složitého, a navíc s ní můžete vyzdobit nejen obývací pokoj či kuchyň, ale umístit ji můžete například do kanceláří či kamkoli jinam. Připravili jsme pro vás návod na kokedamy, které zvládne vyrobit každý a výsledek bude přímo úchvatný a vydařený.
Zajímavá kokedama
Kokedama nám nabízí jiný rozměr pěstování interiérových rostlin. U nás běžně nevídaná možnost, která ale nabírá na popularitě. Přitom princip je tolik jednoduchý a efektivní. Jednoduše řečeno – kořeny rostlin jsou obaleny ve speciálním substrátu, vytvarovaném do koule, obalené mechem a svázané provázkem. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je síla. Rostlinu můžete použít jakoukoli, například oblíbenou dracénu a tak dále.
V Japonsku, odkud kokedamy pochází, se tak pěstují klidně i bonsaje. Nicméně se jedná o nápad, který pomůže garsonkám či malému bydlení v úspoře podlahového místa. To znamená, že rostliny nemusíte stavět na zem, ale jednoduše je pověsíte.
Co budeme potřeba na výrobu kokedamy
Jak už jsme zmínili, rostlinu lze použít jakoukoli – jen pro začátek doporučujeme, abyste využili nějakou z vlhkomilných rostlin, u kterých drží substrát díky vlhkosti pohromadě. Dále si připravte:
Obecně lze říci, že pro jednu středně velkou výslednou kokedamu budete potřebovat 200 ml substrátu, 100 ml zeolitu, 450 - 500 ml jílu, 200 ml akadamy. Rostlinu, ze které budete tvořit kokedamu, určitě nezalévejte. Vyndejte ji z květináče, oklepejte zeminu tak, abyste nepoškodili kořenový systém. Nyní rašeliník namočte do vody a počkejte až do sebe absorbuje vodu.
Následně z rašeliníku vymačkejte vodu a obalte s ním kořeny rostliny. Vznikne malá kulička – a pokud ne, pomozte si špagátkem. Teď je čas smíchat veškeré suroviny, které tvoří substrát (pomoci si můžete trochou vody). Tuto kompaktní hmotu přitlačujte na rašeliník a modelujte do tvaru koule. Jakmile budete mít hotovo, navlhčete mech a přitlačte ho na kokedamu. Ovažte špagátkem a zavěste ji tam, kam chcete.