Kokedama: Živé umění, které rozzáří jakýkoli interiér a zvládne jej vyrobit každý

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 14.02.2023 13:39
Kokedama: Živé umění, které rozzáří jakýkoli interiér a zvládne jej vyrobit každý

Kokedamy zvyšují interiéru estetickou hodnotu a činí z něj originální prostředí. Rostliny zasazené do substrátu ve tvaru koule a obalené mechem, které navíc nestojí v květináči, ale visí někde v prostoru, jsou opravdu esteticky zajímavé. Pokud se vám líbí, jednoduše si je vyrobte.

Zalíbila se vám kokedama stejně jako nám? V tom případě neváhejte a vyrobte si ji také. Nejedná se o nic složitého, a navíc s ní můžete vyzdobit nejen obývací pokoj či kuchyň, ale umístit ji můžete například do kanceláří či kamkoli jinam. Připravili jsme pro vás návod na kokedamy, které zvládne vyrobit každý a výsledek bude přímo úchvatný a vydařený.

Zajímavá kokedama

Kokedama nám nabízí jiný rozměr pěstování interiérových rostlin. U nás běžně nevídaná možnost, která ale nabírá na popularitě. Přitom princip je tolik jednoduchý a efektivní. Jednoduše řečeno – kořeny rostlin jsou obaleny ve speciálním substrátu, vytvarovaném do koule, obalené mechem a svázané provázkem. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je síla. Rostlinu můžete použít jakoukoli, například oblíbenou dracénu a tak dále.

V Japonsku, odkud kokedamy pochází, se tak pěstují klidně i bonsaje. Nicméně se jedná o nápad, který pomůže garsonkám či malému bydlení v úspoře podlahového místa. To znamená, že rostliny nemusíte stavět na zem, ale jednoduše je pověsíte.

Kokedama: Živé umění, které rozzáří jakýkoli interiér a zvládne jej vyrobit každý

Co budeme potřeba na výrobu kokedamy

Jak už jsme zmínili, rostlinu lze použít jakoukoli – jen pro začátek doporučujeme, abyste využili nějakou z vlhkomilných rostlin, u kterých drží substrát díky vlhkosti pohromadě. Dále si připravte:

japonský jíl – seženete jej v zahradnictví nebo na internetu

zeolit

akadamu

přírodní provázek

rašeliník

mech

očka na zavěšení nebo háčky

Obecně lze říci, že pro jednu středně velkou výslednou kokedamu budete potřebovat 200 ml substrátu, 100 ml zeolitu, 450 - 500 ml jílu, 200 ml akadamy. Rostlinu, ze které budete tvořit kokedamu, určitě nezalévejte. Vyndejte ji z květináče, oklepejte zeminu tak, abyste nepoškodili kořenový systém. Nyní rašeliník namočte do vody a počkejte až do sebe absorbuje vodu.

Následně z rašeliníku vymačkejte vodu a obalte s ním kořeny rostliny. Vznikne malá kulička – a pokud ne, pomozte si špagátkem. Teď je čas smíchat veškeré suroviny, které tvoří substrát (pomoci si můžete trochou vody). Tuto kompaktní hmotu přitlačujte na rašeliník a modelujte do tvaru koule. Jakmile budete mít hotovo, navlhčete mech a přitlačte ho na kokedamu. Ovažte špagátkem a zavěste ji tam, kam chcete.

Mohlo by Vás zajímat

Oybin
publikováno 15. 5. 2024 autor Aleš Mohr

Výlet parní lokomotivou na německý hrad Oybin

Slimák
publikováno 10. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Slimáci na zahradě: Jak se jich zbavit? Vyzkoušejte 3 funkční způsoby, se kterými ochráníte úrodu

Rajčata
publikováno 14. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Co přidat pod rajčata při výsadbě, aby rostliny byly silné a bohatě plodily

zavřít reklamu
×
Reklama