Jak správně pěstovat fíkus, aby se mu dařilo a neshazoval listy

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 14.08.2023 05:00
fíkus

Máte doma fíkus a chcete mu dopřát tu nejlepší možnou péči? Nebo se mu nedaří, a tak přemýšlíte, kde děláte chybu? Ať je to jakkoli, rádi vám prozradíme, jak se o něj nejlépe starat, aby se mu dařilo.

Fíkusy bezpochyby patří k velice oblíbeným rostlinám, které najdeme ve většině domácností. Jsou poměrně nenáročné na péči a pokud se o ně dobře staráme, těšit nás mohou dlouhé roky. Navíc jejich listy zkrášlí jakýkoli interiér. Ať už ten minimalistický, rustikální či moderní. Starejte se o něj správně a těšte se z krásné rostliny řadu let.

Jaké místo má fíkus nejraději

Obecně jako u většiny pokojových rostlin, i fíkus potřebuje dostatek rozptýleného světla, ale ne přímé sluneční paprsky, které by listy popálily. Pozor si ale dávejte na tmavé kouty, kde nebude mít dostatek světla. V takovém případě by rostlině začaly opadávat listy. Stejně tak by neměl být umístěn tam, kde je průvan. Teplota v místnosti by měla dosahovat k 20 až 28 °C. V zimním období by neměla klesnout pod 15 °C. Ideálním místem tedy může být chodba, kde je rozptýlené světlo. Pokud fíkus vystavujete výkyvům teplot, i tehdy může začít shazovat listy.

fíkus

Jak zalévat a hnojit

Zálivku mu dopřejte pravidelně do podmisky, a to vždy tehdy, když substrát v květináči proschne. Pozor si dávejte na přelévání. Pokud fíkus po jedné hodině neabsorbuje veškerou tekutinu, vylijte ji. Pokud jej necháte stát ve vodě, kořeny začnou zahnívat, dojde ke žloutnutí listů, které začnou opadávat a fíkus bude pomale hynout. Na druhou stranu, pokud má zálivky málo, listy hnědnou, schnou a také opadávají. Pravidelná zálivka je tedy velice důležitá. Co se týká hnojení, pořiďte mu speciální hnojivo pro fíkusy a hnojte jej celý rok, a to každé dva týdny.

fíkus

Fíkus může také poměrně rychle růst, takže pokud jej chcete zkrátit, učiňte tak. Aby rostlina neutrpěla šok, seříznutí si rozložte například do dvou let. Co se týká správného zastřižení, provádějte jej tak, aby nad listem vždy zůstalo kousek větvičky. Ještě jedno malé upozornění, před řezem důkladně vydezinfikujte nůžky a pracujte nejlépe v rukavicích, protože ze zastřižených částí bude vytékat bílý latex, který by neměl přijít do kontaktu s kůží.

Mohlo by Vás zajímat

Sazenice
publikováno 10. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Nejlepší hnojivo na sazenice rajčat, paprik a okurek, které zajistí úrodu na rozdávání

Orchidej
publikováno 13. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Pěstujte krásky pralesů, pořiďte si exotické orchideje, které zvládne pěstovat i začátečník

Rajčata
publikováno 10. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Efektivní pěstování rajčat, které zajistí maximální úrodu. Jak postupovat správně?

zavřít reklamu
×
Reklama