Jak pěstovat zázračnou gotu kola a proč by v zimě neměla chybět nikomu z nás v domácnosti

16. 10. 2023 Nikola Klementová
Gotu kola

Gotu kola neboli pupečník je bylinka, která si pomalu, ale jistě získává místo i u nás. Proč bychom ji měli pěstovat a uvařit si z ní čaj?

Pokud tuto bylinu ještě neznáte, nazývá se také pupečník asijský. Možná jste ji mohli zahlédnout v lékárně nebo ve zdravé výživě, kde je prodávaná v tobolkách jako doplněk stravy. Není však nutné, abychom utráceli peníze za drahé přípravky. Gotu si lze velmi jednoduše vypěstovat i doma a užívat si její blahodárné účinky. 

Jaké účinky v sobě gotu kola ukrývá

Gotu kola se považuje za zázrak v tradiční čínské medicíně. Nejenže ji lze zahrnout do stravy jako listovou zeleninu, můžeme z ní připravit i čaj. V mnohých zemích se dokonce tepelně upravuje. Účinky této krásné rostliny byly zkoumány vědci a zjistilo se, že pomáhá při únavě, podporuje činnost mozku, ale také jater a ledvin. Proto je vhodné gotu kola zařadit do svého jídelníčku především v zimním období, kdy již nemáme tolik pohybu a dopřáváme si menší množství zeleniny a ovoce. Navíc také přispívá k hojení pokožky a při pravidelném pití čaje pomáhá snižovat úzkostlivé a depresivní stavy. 

Gotu kola

V tradiční čínské medicíně se také považuje za rostlinu dlouhověkosti, dobré imunity i klidné mysli. Působí jako prevence křečových žil, pomáhá při lupénce a atopickém ekzému, podporuje tvorbu kolagenu v těle a celkově působí antioxidačně a protizánětlivě. Zkuste ji i vy zařadit do jídelníčku, budete se cítit skvěle. 

Jak pěstovat gotu kola

Pupečník můžete vypěstovat ze semen, ale také si můžete koupit rostlin v některém zahradnictví. Pokud ji budete pěstovat ze semen, nejdříve je na noc namočte. Poté je můžete vysévat do substrátu pro pokojové rostliny a v pěticentimetrových rozestupech. Nezapomínejte na drenážní vrstvu a podmisku. Neboť rostlina nesnese přemokření, zároveň však také nemá ráda vysychání. Stálá, ale mírná vlhkost je pro rostlinu zásadní. Co se týká místa, kam ji umístit, volte slunné stanoviště. Alespoň šest hodin denně by na ni mělo svítit slunce. Pozor také na teplotu prostoru. Pokud v místnosti, kde ji chcete pěstovat, padne teplota pod deset stupňů, rostlina uhyne. Během léta ji jednou měsíčně přihnojujte.  

Jak užívat gotu kola

Listy pupečníku lze nasušit a uvařit z nich čaj. Obecně lze říci, že čaj můžete uvařit i z čerstvých listů. Čaj se doporučuje užívat třikrát denně po dobu jednoho měsíce. Poté měsíc vynecháte a můžete opět užívat. Dále si můžete z čerstvých lístků připravit salát, který je vynikající, když jej doplníte o rajčata, balkánský sýr a česnekový olej. Gotu kola můžete přidat i do smoothie.

Mohlo by Vás zajímat

Kouřící vrch Boreč
1. 12. 2023 Jan Nováček

Kouřící vrch Boreč: Jde o tajemný vstup rovnou do pekla?

Linecké cukroví
29. 11. 2023 Nikola Klementová

Babiččino staročeské linecké, které by na Štědrý den chybět nemělo

Polštáře
29. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit skvrny na polštářích a jak je zbavit roztočů, aby se vám dobře spalo

Další příspěvky z kategorie Interiér

Chtěli byste jednoduše a rychle vybělit zašedlé či flekaté…
9. 9. 2023 Nikola Klementová

Jak odstranit skvrny z utěrek: Jednoduše odstraníte i ty staré a odolné

koupelna
28. 10. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit spáry v koupelně: I ty silně znečištěné budou zářit jako nové díky jednoduché metodě

Věděli jste, že existuje odpad, který nesmíte vylévat do dřezu…
27. 3. 2023 Nikola Klementová

Víte, jaký odpad nesmíte vylévat do dřezu? Tento má jasnou stopku!

Úklid
31. 10. 2023 Nikola Klementová

Jak se zbavit plísně v domácnosti? Využijte ověřené způsoby, které ochrání vaše zdraví

Všimli jste si, že oblečení po vyprání nevábně zapáchá? Je…
15. 9. 2023 Nikola Klementová

Zatuchlé prádlo po vytažení z pračky: Ověřené způsoby si s tímto problémem poradí

Toulitka neboli Anthurium je překrásná pokojová rostlina, která…
2. 10. 2023 Nikola Klementová

Aby toulitka bohatě kvetla, potřebuje správnou péči, pak pokvete dlouhé měsíce

zavřít reklamu
×
Reklama