Jak se zbavit plísně v domácnosti? Využijte ověřené způsoby, které ochrání vaše zdraví

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 31.10.2023 07:00
Úklid

Jak se co nejrychleji zbavit plísně v domácnosti? Co zaručeně pomáhá a jak tomuto problému nejlépe předcházet, abychom neohrožovali svoje zdraví?

S přicházející zimou již naše domácnosti tolik nevětráme, proto se nám v interiéru shromažďuje vlhkost, která je přímo ideální pro rozrůstání plísní. Abychom jejich vzniku předešli, je velice důležité pravidelně větrat. Jenže co dělat v případě, že jsme za skříní či za pohovkou a tak dále, plíseň objevili? Vyzkoušejte několik ověřených způsobů, jak ji odstranit. 

Prevence plísní je velice důležitá

Je velice důležité, abyste v domácnosti udržovali optimální vlhkost. To znamená 50 až 60 %. Pokud bude vlhkost vyšší, podpoříte vznik plísní, neboť tyto houby vlhko přímo preferují. Navíc mimo toho, že plísně mají negativní vliv na zdraví, si vlhkost v domácnosti žádá vyšší spotřebu energie a tím i vyšší částku na vyúčtování. Je tedy velice důležité pravidelně a každý den, klidně dvakrát denně, větrat. A to ráno, ale také večer po sprše. Větrejte takzvaně do kříže. Větrání skrze okno, které je otevřené na ventilaci, žádnou vlhkost ani zápach nevyžene. Vyženete si tak akorát teplo. 

Okno

Pokud bojujete s vysokou vzdušnou vlhkostí, popřemýšlejte nad koupí některého absorpčního přístroje. Z vlastní zkušenosti doporučujeme, abyste zvolili výkonný elektrický odvlhčovač vzduchu. Určitě se vám budou hodit i vlhkoměry, které přesně určí vlhkost ve vaší domácnosti. Pokud sušíte oblečení doma, otevřete v místnosti okna. Jakmile se vysprchujete, nechte zavřené dveře a opět otevřete okno. V kuchyni by vám neměl chybět digestoř. A pokud můžete a chcete investovat, pořiďte si ozónový čistič, který domácnost zbaví plísní, ale také virů. 

Okamžité odstranění plísně

Pokud potřebujete odstranit plíseň okamžitě, vezměte některé spreje, které tuto houbu zcela rozpustí, odstraní. Většinou pak bývají na chlorové bázi a mají bělící účinky. Stačí sprej na místa nastříkat a počkat. Vyvětrejte a poté, pokud jej máte, zapněte ozónový čistič. Po uplynulé době opět vyvětrejte a udržujte optimální vlhkost. Také doporučujeme, abyste na zdi, kde se plíseň vyskytuje, natřeli fungicidní nátěr. Hodí se především do špatně větratelných a vlhkých místností. 

Malířské potřeby

Vyzkoušejte síran měďnatý

Účinným prostředkem proti plísní se může stát i síran měďnatý. Plesnivou zeď pomocí kartáče opláchněte, ale nikdy ne na sucho. Kartáč či houba musí být mokrý. Poté zeď nechte uschnout, nasaďte si rukavice a v teplé vodě rozmíchejte síran. Ten natřete na zeď a nechte vyschnout. Nábytek přisuňte až bude zeď suchá. A nikdy ne až k ní, ať má zeď možnost větrat. 

Mohlo by Vás zajímat

Jiřinky
publikováno 8. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Pěstování jiřin: Zaštipování a několik dalších kroků vedoucí k bohaté květeně

Jahody
publikováno 13. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Domácí hnojivo zajistí velké a chutné jahody. Po jakém sáhnout, aby bylo účinné?

Domácí bulky
publikováno 10. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající bulky na hamburgery, ale také na svačinu. Jsou rychlé a velice jednoduché

zavřít reklamu
×
Reklama