Zamiokulkas: Potírejte jeho listy touto alicinovou zeleninou, odmění vás bujným olistěním

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 01.11.2023 07:00
zamiokulkas

Zamiokulkas si v posledních letech získal srdce mnoha pěstitelů. A my se nedivíme, protože je nenáročný, krásný a ozvláštní jakýkoli prostor. Proč ho ale potírat touto zeleninou?

I když zamiokulkas vypadá vznešeně a exoticky, pečovat o něj není nic složitého. Naopak. Jedná se o rostlinu, která se hodí pro začínající, ale i zkušené pěstitele pokojových rostlin. Navíc se také hodí pro ty, kteří jsou zaneprázdnění a nemají času nazbyt. Jak o zamiokulkas správně pečovat a jakou zeleninou bychom měli potírat jeho listy, aby se rostlině dařilo?

Jak pěstovat zamiokulkas

Jaké podmínky zamiokulkas potřebuje ke zdravému růstu? Především pak místo, kde na něj nebudou svítit přímé sluneční paprsky, ale bude mít dostatek rozptýleného světla. Roh místnosti, kde je světlo, bude ideální. Pokud přes zimní období, například na chodbě, nebude mít dostatek světla, přemístěte ho do obývacího pokoje naproti oknu. Pozor ale na chlad. Nevytápěný prostor či průvan se na rostlině projeví černými skvrnami. Běžná pokojová teplota mu vyhovuje.

Pokojové rostliny

Jak zamiokulkas zalévat a hnojit

Zamiokulkas bychom si neměli plést se sukulentem. I když jeho listy nám ho mohou připomínat. Každodenní zalévání mu neprospívá, ale jednou za sedm či za deset dní mu jistě zálivka prospěje. Substrát by neměl být přemokřený a zároveň by neměl přeschnout. Proto ho udržujte stále mírně vlhký, ale ne příliš, aby stonky nezahnívaly. Co se týká hnojení, živiny mu dopřejte od jara do podzimu, a to jednou za 14 dní. Ideální hnojivo je to, které použijete i na ostatní pokojové rostliny. Vhodné také bude, když ho jednou za dva roky na jaře přesadíte do květináče, který bude jen o pár cm větší než ten dosavadní.

Potírání listů alicinovou zeleninou

Nyní už ale k potírání listů. Tento krok je velice důležitý, neboť nánosy prachu na listech utlumují fotosyntézu. Rostlina poté špatně prosperuje, méně roste a omezuje se také příjem živin. A v případě, že v místnosti kouříte, měli byste prach z listů odstraňovat jednou za týden či dva. Mimo jiné je velká pravděpodobnost, že se pod nánosem prachu začnou tvořit plísně či se na listech zabydlí například svilušky či jiní nevítaní hosté.

Zamiokulkas

Z tohoto důvodu je vhodné jednou za 14 dní vzít rozkrojenou cibuli a všechny listy potřít. Jedná se o zdlouhavou práci, ale jistě se vyplatí. Navíc alicin působí antimykoticky a díky látkám, které cibule obsahuje, bude zamiokulkas lépe prospívat. Dobře také uděláte, když jej budete přes zimu rosit pomocí odvaru z cibulových slupek. Stačí povařit dvě hrsti slupek, nechat vychladnout, poté scedit, nalít do lahve s rozprašovačem a aplikovat na listy.

Mohlo by Vás zajímat

Úklid
publikováno 15. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Neuvěřitelné, co dokáže peroxid vodíku. 3 tipy, kde ho využít a kde ho raději nepoužívat

Angrešt
publikováno 16. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní hnojení angreštu zajistí bohatou úrodu a sladké plody: Jak a čím hnojit?

Jahody
publikováno 12. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Proč jahodám reznou listy? Jak jahodníky zachránit a dočkat se bohaté úrody?

zavřít reklamu
×
Reklama