Jak definitivně odstranit plíseň ze spár kolem vany i ze sprchového koutu

autor Nikola Klementová publikováno 13.12.2023 07:00
Koupelna

Plíseň kolem vany či ve sprchovém koutu patří mezi běžný jev objevující se v mnoha domácnostech. Jak se ale plísně definitivně zbavit?

Plíseň se převážně objevuje tam, kde vzniká nadměrná vlhkost. Většinou se také jedná o místnost, kde minimálně větráme. A co plísně způsobují našemu zdraví, je jistě každému z nás jasné. Z toho důvodu je vhodné, abyste ji z koupelny co nejdříve odstranili. I když se v koupelně nezdržujeme tak dlouho, objevovat by se tam jistě neměla. Jak tedy odstranit plíseň ze spár vany či sprchového koutu?

S plísněmi rychle pryč

Je pravdou, že na světě existuje více než 100 tisíc druhů plísní. V našich domovech však nejčastěji vídáme takzvanou černou plíseň, která patří nejen k nejběžnějším, ale také k těm nejobávanějším. Je třeba však dodat, že ať už je to jakákoli plíseň, měli bychom se jí co nejrychleji zbavit. A kde se taková plíseň nejčastěji vyskytuje? Na zdech, za skříní, pod tapetami, ve sklepě, ale také v koupelně na zdi či ve spárách. Nutno dodat, že černá plíseň patří mezi velice odolné druhy, proto je potřeba okamžitě zasáhnout, abyste eliminovali její obsáhlé šíření. 

Prevence vzniku plísní

Nejlepším řešením je prevence, která nedovolí vzniku plísní. K ní patří především větrání nebo zapínání ventilátoru. Proudění vzduchu a zbavení se vlhkosti zabrání zadržování vlhkosti v prostoru a její ulpívání na nábytku či zdech. Proto se snažte každý den ráno, ale i večer celou domácnost větrat. Samozřejmostí je také odvětrání vlhkosti po vykoupání či vysprchování. Zavřete dveře od koupelny a otevřete okno, a to i v zimě. 

Kondenzace na okně

Mimo jiné je také vhodné udržovat pořádek v koupelně. Nedovolte usazování prachu za nábytkem, neboť se plísním ve vrstvě prachu daří. Pokud můžete, odsuňte skříňky a podlahu pomocí octa umyjte. Nezapomeňte na horní skříňky, odsuňte pračku, sušičku a tak dále. Zkontrolujte prostor za toaletou. Pokud ale nebudete dbát na úplné vysušení po vysprchování, plísně se budou zvesela tvořit i nadále. 

Jak odstranit plíseň

Pokud jste řádně nedodržovali prevenci a ložiska plísně máte v koupelně, bude potřeba, abyste je mechanicky odstranili. Našplíchejte bílý ocet na spáry, nechte ho působit a pomocí starého kartáčku spáry dočistěte. Pokud jsou však ložiska plísně větší, budete nuceni použít prostředek na bázi chloru. Pracujte ve větraném prostoru. Další možností, jak plíseň odstranit, je pomocí takzvané chytré houby. Jedná se o mykoparazitickou řasovku, která se živí plísněmi, tudíž je spolehlivě odstraní. A jakmile je odstraní, nevymizí, ani nezahyne, ale uvede se do klidové fáze. A jakmile se plísně opět začnou objevovat, řasovka se aktivuje a zničí je. 

Mohlo by Vás zajímat

Algarve
publikováno 16. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Kam v zimě za sluníčkem a teplem? Algarve jasná volba

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

Chodidla
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak se zbavit oteklých a unavených nohou? Pomohou jednoduché rituály i bylinky

zavřít reklamu
×
Reklama