Proč se na juce objevují bílé fleky či žluté listy a jak ji pěstovat, aby rostlina zdravě rostla

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 23.01.2024 07:10
Pexels

Mezi další nenáročné a nádherné rostliny patří také juka nebo-li Yucca. Miluje sucho a teplo, proto bude ideální pro zaneprázdněné pěstitele. Co ale dělat, pokud se na juce objevují bílé fleky?

Že juka preferuje slunce, teplo a sucho, o tom nikdo z nás nepochybuje. Nasvědčuje tomu nejen její vzhled, ale také oblast, ze které pochází. Dorazila k nám ze slunné střední Ameriky, kde je zvyklá na pouštní podmínky. Pěstovat ji v našich domácnostech není složité, ba naopak. Ovšem stále je potřeba dodržet několik pravidel, aby rostlina nestrádala nebo neuhynula. Pokud ji doma máte a objevily se na ní bílé fleky nebo se jí celkově nedaří, rádi vám prozradíme, jak ji pěstovat, aby krásně prospívala. A v případě, že přemýšlíte o jejím nákupu, nepřemýšlejte příliš dlouho, neboť juka je vlastně takový velký kaktus.

Kam juku umístit

Krásná rostlina připomínající exotiku, se ráda tyčí v prosluněných domácnostech. Nemá ráda tmavé kouty ani úplný stín. Ve své domovině roste v polopouštích, proto se jí bude dařit na světlém a prosluněném místě. Klidně i na slunci, v tradičním, ale i moderním interiéru. Jelikož může dorůst až do necelých dvou metrů, je vhodnější do větších domácností. Pozor byste si měli dávat na průvan. Teplomilné druhy je vhodné umístit do místnosti s teplotou cca 22 °C, ale i více. Některé druhy si vystačí i s 18 °C. V případě, že juku umístíte do průvanu či do prostoru, kde jsou příliš nízké teploty, její listy začnou hnědnout.  

Juka

Substrát a zálivka 

Juka není náročná ani na substrát. Ten by měl být dobře vzdušný a propustný, ale stačí jí obyčejný zahradnický s příměsí písku s pH 5,5 až 7,5. Zálivku jí dopřávejte tak akorát, nikdy ne příliš, protože by začala zahnívat. Přesnou frekvenci nelze stanovit, neboť má každý z nás rozdílnou pokojovou teplotu. Avšak jakmile substrát proschne alespoň tři až pět centimetrů do hloubky, rostlinu zalijte. S přesazováním si lámat hlavu nemusíte. Bohatě jí vystačí přesazení jednou za tři roky, a to do květináče, který je o jeden až dva centimetry větší. 

Proč juce žloutnou listy

Žloutnutí listů většinou souvisí s nadměrnou zálivkou. Pokud je žloutnutí obsáhlé, vyjměte rostlinu ze substrátu a zkontrolujte kořeny. Ty hnědé a zahnívající odstraňte a substrát nahraďte novým. Žloutnutí také může způsobit nedostatek světla, ale i živin nebo malý květináč. 

Proč se na juce objevují bílé fleky

Bílé fleky jsou zrádné a rozhodně byste je neměli přehlížet. Fleky mohou značit plíseň, ale také škůdce. Bělavé skvrny často způsobují vlnovníci, ale častěji puklice. Které sají mízu z listů a zanechávají po sobě lepkavou medovici. Na boj s nimi využijte olejové prostředky. Objevit se však také mohou červci, a ti vyžadují mechanické odstranění.

Mohlo by Vás zajímat

Punkevní jeskyně
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Tip na výlet do nitra skal: Které jeskyně mají otevřeno i v zimě?

Rybíz
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na správnou výsadbu rybízu: Postupujte podle druhu, abyste se těšili z bohaté úrody

Orchidej
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak omladit orchidej: S tímto jednoduchým postupem vám pokvete i stará rostlina

zavřít reklamu
×
Reklama