Jak povzbudit chřadnoucí orchidej ke kvetení? Vyzkoušejte booster pro bohaté a velké květy

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 24.01.2024 07:20
Orchidej

Orchideje si získaly srdce mnohých pěstitelů jistě právem. Neboť jejich krásné květenství dokáže okouzlit nejednoho z nás. Pokud vám ale rostlina nekvete, nastartujte tento proces pomocí takzvaného boosteru, po kterém nasadí krásné a velké květy.

Pečovat o orchidej není složité. Ovšem je důležité si osvojit několik pěstitelských kroků, které vás dovedou k bohatě kvetoucím orchidejím. Obecně lze říci, že vstavačovité rostliny správné podmínky striktně vyžadují, neboť často trpí hnilobou kořenů a listů. Pokud jim je dopřejete, budete se těšit z nádherných a exotických květů téměř celoročně. A pokud vám orchidej momentálně nekvete, podpořte ji speciální zálivkou. Možná vás použitá surovina udiví, ale věřte, že funguje. Navíc si ji zapamatujte a v létě ji využijte i pro bohaté květenství muškátů.

Zásady správného pěstování

Možná vaše orchidej nasadila poupata, která ale brzy zaschla a opadala. Jedná se o poměrně častý problém, se kterým se pěstitelé setkávají. Na vině je většinou tma a příliš chladné prostředí. Pro správný vývoj poupat bude potřeba dodávání živin i v zimě, ale také zajištění dostatečného množství světla. Tedy, rostlinu umístěte na jižní nebo východní parapet. V létě pak na severní či západní. Pokud není možné zajistit správné světelné podmínky, je vhodné jim přisvěcovat, a to i víc než osm hodin denně. Denní teploty by měly dosahovat k 22 až 28 °C. V noci by měly klesnout na 20 °C. Pozor si také dávejte na chladný průvan, který nesnesou.

Orchidej

Jak orchidej správně zalévat

Orchidej obecně vyžaduje zálivku s ohledem na roční období. V létě ji zalévejte jednou za deset dní, ale v zimě klidně jednou za dva až tři týdny. Lze se také řídit jejími kořeny. Pokud jsou jasně zelené, zdravě vypadající, mají dostatek vláhy a se zálivkou lze ještě počkat. Pokud už ale mají stříbrné či šedé zbarvení, je nejvyšší čas orchidej zalít. Ale ne do misky či shora, ale formou máčení. K tomuto kroku použijte odstátou nebo dešťovou vodu, nikdy ne chlorovanou. Na půl hodiny orchidej namočte, poté ji nechte okapat a vraťte do obalu.

Booster pro kvetení orchidej

Takzvaný booster se nebude skládat z kávové sedliny či slupek z cibule, ale z jódu. Pokud tento prvek orchidejím chybí, je pro ně nedostupný, rostliny začínají chřadnout, slábnou, jejich barva květů není tak sytá, nebo nekvetou vůbec. Bohužel kvůli oslabení jsou také často napadány škůdci, například sviluškami. Co se týká aplikace, smíchejte dvě kapky jódu a dva litry odstáté vody. Možná si říkáte, že množství jódu je malé, ale není. Do dvou litrů přidejte také 1 lžíci obyčejného cukru, promíchejte a do tekutiny orchidej na 1 hodinu namočte. Poté ji nechte okapat a vraťte na původní místo.

Mohlo by Vás zajímat

Okurky
publikováno 18. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Výživná procedura pro okurky zajistí rostliny bez plísní a bohatou úrodu i plody bez hořkosti

Sazenice okurek
publikováno 13. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Hnojivo na okurky podle babiččina receptu zajistí odolné rostliny a bohatou úrodu

Oybin
publikováno 15. 5. 2024 autor Aleš Mohr

Výlet parní lokomotivou na německý hrad Oybin

zavřít reklamu
×
Reklama