Psí plemena, která jsou inteligentní a snáze se učí: Je mezi nimi i váš psí společník?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 18.01.2024 06:50
Labradorský retrívr

Psi jsou skvělými kamarády, společníky a dělají nám velkou radost. Pokud jste si pořídili pejska či plánujete jeho pořízení, zjistěte, jaké plemeno patří mezi nejvíce inteligentní.

Každý majitel čtyřnohého kamaráda věří, že ten jeho pejsek je chytrý, rychle se učí a je poslušný. Ono to tak ve většině případů je, ale každý majitel psa jistě uzná, že některé plemeno naučíme poslušnosti snáze, jiné potřebuje pravidelnou interakci a trénink. Které z nich tedy patří mezi ty nejchytřejší? Najdete mezi nimi i svého parťáka? Nebo vám seznam pomůže s rozhodováním?

Vysoká inteligence není vždy výhrou

Většina z nás se domnívá, že mít chytrého psa je základ. Lépe a rychleji ho naučíme povelům, poslušnosti a celkové žití s ním bude jednodušší. To možná. Pes s vyšší inteligencí sice rychleji porozumí, ušetříte s ním nějaký ten čas, ale na druhou stranu si vše uvědomí a podchytí činnosti, které by neměl. Taková plemena většinou vyžadují velkou interakci, například Dobrman. Snadno se nudí a vyžaduje zábavu a hry, proto se často stává, že při návratu domů je domácnost takzvaně vzhůru nohama. Pořiďte si tedy raději pejska, který bude odpovídat vašemu životnímu stylu, a to bez ohledu na jeho inteligenci. 

Temperamentní dobrman

Temperamentní Dobrman je překrásný, statný a hodný pes. Pyšní se velkou ostražitostí, nebojácností, ale nesnese nudu. Za to ale dokáže řádně ohlídat domácnost. Vyžaduje pořádný trénink a pevnou ruku. Obecně patří ke spolehlivými a věrným společníkům, kteří jsou ideální pro lidi, kteří mají více času a dokáží mu zajistit každodenní vybití.

 Německý ovčák

Německý ovčák

Ovčák je dlouhá desetiletí považován za nebojácného a inteligentního psa, který ochraňuje nejednu domácnost. Jedná se o velice hodného psa, kterého není problém vycvičit. Avšak nehodí se do bytu či celkově zavírat ho v domácnosti, je velmi špatný nápad. Je pracovitý, ostražitý a potřebuje být stále ve střehu. Pokud jej můžete mít vypuštěného na velkém dvoře, kde jsou i ostatní zvířata, uděláte nejlépe. Obecně se ale hodí například pro policii, kde bude často zaměstnaný.

Labradorský retrívr

Krásný, učenlivý a bystrý pes, který dokáže svého majitele, ale i ostatní členy milovat celým svým srdcem. Opravdu úžasný pes, který se hodí i k malým dětem. Často se stává jejich ochráncem. Pozor byste si měli dávat akorát na stravu, neboť má sklon k obezitě. Potřebuje tedy pravidelný pohyb. Hodí se na zahrady, ale klidně i do domu. A to pro lidi, kteří jej mohou každý den brát na delší procházky. 

Border kolie

Border kolie

Přítulná a přátelská borderka vyžaduje pravidelnou práci, interakci a trénink. Hodí se především pro lidi, kteří se jí mohou klidně i několik hodin věnovat, pak z tohoto psíka vytvoříte neuvěřitelně šťastného parťáka. A pokud je šťastný čtyřnohý parťák, je šťastný i majitel. Má ráda děti, ráda si s nimi bude hrát a chránit je. Jednoduše se učí povelům, ale vyžaduje společnost. V inteligenci se řadí na první místo. Mezi malá plemena, která vynikají svou inteligencí, patří Pudl, dále Papillon, Anglický špringršpaněl a Trpasličí jezevčík. 

Mohlo by Vás zajímat

house sitting
publikováno 24. 2. 2024 autor Petr Dostál

House sitting aneb nový trend v cestování: Chcete bydlet zadarmo za hlídání domu?

BMW X5
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nové automobily jsou čím dál méně vhodné pro evropské silnice

Stezka v oblacích
publikováno 25. 2. 2024 autor Petr Dostál

Stezky korunami stromů nabízejí skvělou zábavu i adrenalin i v zimě

zavřít reklamu
×
Reklama