Připravte si domácí sypký vitamín C: Ideální pro podporu imunity a ochranu před chřipkou

19. 10. 2023 Nikola Klementová
šípky

Již na konci léta kupujete vitamín C, který má za úkol podpořit váš imunitní systém? Ano, to snad většina z nás. Avšak věděli jste, že si můžete takzvané céčko připravit doma?

A to velmi jednoduchým způsobem. Navíc doma připravené céčko bude lépe vstřebatelné. Neboť synteticky vyrobený vitamín C (kyselina askorbová) je pro tělo akceptovatelný pouze z dvaceti procent. Zbylých osmdesát procent tělo vyloučí bez účinku. Bohužel tímto způsobem zatěžujeme některé orgány a efekt je poměrně nízký. Podpořit imunitu a vyhnout se tak nachlazení či chřipce pomocí přírodních produktů, není nemožné. K tomuto kroku nám pomohou obyčejné šípky. 

Domácí vitamín C

Každoročně si v zimě dopřáváte céčko z lékárny, ale chřipka vás stejně dožene? Potom tedy vyzkoušejte takový doplněk, který tělu pomůže se správnou absorpcí důležitých vitamínů. Obyčejně neobyčejné šípky vám pomohou. Ty, ale také například acerola a další, obsahují takzvané spolupůsobící látky zvané bioflavonoidy, které pomohou s lepší vstřebatelností. A nejen to, tyto látky také pomáhají céčko stabilizovat a chrání jej před oxidací. Jednoduše řečeno, doplněk stravy připravený z celých plodů, je pro tělo přirozený, lépe vstřebatelný, neobsahuje plnidla, konzervanty ani jiná aditiva.

sušené šípky

Co obsahují šípky

Malé plody, ale velké účinky. To jsou zázračné šípky. Vydejte se na ně co nejdříve, než udeří mrazy a plody změknou. Navíc by se znehodnotily některé prospěšné látky. Obecně lze říci, že v nich najdeme mimo vitamínu C, také vitamín A, B, K, E a dále hořčík, fosfor, železo, vápník a zinek. Tedy veškeré látky, které bychom v zimním období měli přijímat. Mimo jiné také obsahují antioxidanty, které chrání buňky v těle a obnovují je. Pomáhají bojovat proti artritidě, onemocnění srdce, dodávají nám energii, působí proti lámavosti vlasů a nehtů, vyzrají na zánět v těle. Jsou také ideální pro lidi, kteří trpí na časté záněty močových cest. Posilují tělo, tudíž při pravidelném pojídání nás ochrání před chřipkou a nachlazením.

Šípky

Jak připravit vitamín C

Pracovat budeme s čerstvými plody šípků. Ze všeho nejdříve je opláchněte, osušte a odkrojte černou část. Nyní máte dvě možnosti – buď šípky rozpůlíte a pomocí druhého konce kávové lžičky z nich vyjmete semínka a chloupky, následně je usušíte a rozmixujete. Nebo je rozmixujete rovnou, a to i s chloupky a semínky. Pro děti doporučuji první možnost. Jestliže máte výkonný mixér, chloupky ve výsledku nejsou patrné. 

Pokud budete odstraňovat semínka, celé půlky dejte do sušičky ovoce a plody usušte. Nikdy však nepřekračujte teplotu 42 °C. Znehodnotili byste vitamíny. V druhém případě, pokud semínka odstraňovat nebudete, vložte plody do smoothie mixéru či jiného a rozmixujte je na hustou pastu. Tu pak natřete na pláty a dejte usušit do sušičky. Druhý den, ať už plody či pastu, dejte opět do mixéru a rozmixujte na prášek. Máte hotovo. Vzniklý vitamín si dopřejte vždy s jídlem nebo s jogurtem. Neboť šípky obsahují také vitamín A, který je rozpustný v tucích.   

Mohlo by Vás zajímat

Domácí Baileys
30. 11. 2023 Nikola Klementová

Baileys, se kterým o Vánocích zazáříte: Je jednoduché a jeho chuť je božská

Vánoční trhy Praha
30. 11. 2023 Petr Dostál

Nejoblíbenější pražské vánoční trhy? Mírák láká na atmosféru, ale i rozumné ceny

Vánoční kaktus
30. 11. 2023 Nikola Klementová

Proč vánočnímu kaktusu žloutnou listy: Jak mu pomoci, aby do Vánoc pookřál

Další příspěvky z kategorie Zdraví

Znáte královnu mezi bylinami? Samozřejmě, každý zná kopřivy,…
27. 4. 2023 Nikola Klementová

Kopřivy jsou blahodárným lékem našich babiček: Jak a proč si je dopřát?

žena
9. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak se zbavit oparu za jeden den: Opravdu to jde, následujte ověřené kroky

Vaříte rýži na druhý den, abyste si ji vzali do práce? Nebo vám…
21. 9. 2023 Nikola Klementová

Rýže z druhého dne může být nebezpečná, ale záleží na různých faktorech při skladování

Tento levný prostředek stačí k tomu, abyste si ulevili od…
5. 2. 2023 Nikola Klementová

Okamžitě účinný lék na kašel skrývá většina z nás ve spíží

citrony
31. 10. 2023 Nikola Klementová

Co se stane, když smícháte celer a citron? Ideální lék, který by v lednici neměl chybět: S čím pomůže?

Vánoce milujeme všichni, ale co jistě snese jen málo z nás, je…
10. 1. 2023 Nikola Klementová

Vánoční mlsání nese svá rizika: S těmito bylinkami si ulevíte od pálení žáhy i bolesti žaludku

zavřít reklamu
×
Reklama