Tuto zeleninu vedle jahod nepěstujte, ošidili byste se o bohatou úrodu sladkých plodů

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 18.04.2024 06:45
Jahody

Jahody patří mezi oblíbené ovoce, a to jistě právem. Neboť plody jahodníků jsou sladké, mají bohaté využití a jsou plné výživných látek.

Chystáte se na výsadbu nových sazenic jahodníků? Nebo se na zahradě snažíte ušetřit místo, a tak pěstujete na jednom záhonu více plodin? Ať je to tak či tak, jahody se s některou zeleninou nesnesou. Naopak s jinou zeleninou a rostlinami se mohou navzájem podporovat, prospívat a bohatě plodit. Jakou zeleninu tedy vedle jahod nepěstovat?

Smíšené kultury na našich zahradách

V posledních letech se o smíšených kulturách mluví stále více. Snad jako o úplné novince. Ale smíšené kultury čili smíšené výsadby praktikovaly již i naše babičky. Tedy alespoň většina z nich určitě. Na jednom záhonu se mnohdy našlo jak ovoce, zelenina, tak i některé květiny. Ty se pak společně navzájem podporují v růstu, ale také se společně chrání před škůdci či chorobami. Naopak se ale najdou i takové, které se na jednom záhonu nesnesou.

Brutnák

Se kterými rostlinami pěstovat jahody

Například cibule a česnek jsou skvělými společníky pro jahody. Škůdci se budou držet dál a jahodníky budou bohatě plodit. Někdo také doporučujeme brutnák lékařský, který odpuzuje škůdce na jahodách, a navíc zajistí pěknou podívanou. Měsíček lékařský je skvělou rostlinou nejen k plodové zelenině, ale také k jahodám. Navíc, věděli jste, že měsíček chrání kořeny jahod před hlísticemi? Dále můžete využít sílu šalvěje, tymiánu či pažitky.

S těmito rostlinami jahody nepěstujte

Jahody nepěstujte v bezprostřední blízkosti rajčat. Také je nedoporučujeme pěstovat společně s fazolemi, neboť fazole produkují látky, které mohou zabránit růstu jahod. Také zelí, květák, kapustu a brokolici nepěstujte vedle jahodníků. Vyhněte se i mátě, bramborám, paprikám a dalším. Pokud se tedy chystáte na výsadbu jahod, myslete na tyto rostliny.

Mohlo by Vás zajímat

Oybin
publikováno 15. 5. 2024 autor Aleš Mohr

Výlet parní lokomotivou na německý hrad Oybin

Jahodová buchta
publikováno 18. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Jahodová buchta z pánve: Vynikající a jednoduchá pochoutka, ze které budete nadšení

Tesla
publikováno 16. 5. 2024 autor David Vanda

Tesla posílá průlomovou technologii gigacastingu k šípku

zavřít reklamu
×
Reklama