Jak pěstovat okurky hadovky: K bohaté úrodě vede několik základních pravidel

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 15.05.2023 05:00
okurky

Okurka hadovka patří k velmi oblíbené zelenině, která má minimum kalorií a chutná výborně. Abyste sklízeli bohatou úrodu a dlouhé plody, stačí dodržet několik základních pravidel.

Okurku hadovku si dopřáváme nejčastěji jen tak, v salátech nebo jako přílohu. Každý z nás ji má rád jinak. Ovšem, ať je to jakkoli, pokud dodržíte několik základních kroků, budete se moci těšit z bohaté úrody. Navíc pěstování hadovek není složité. Jakou odrůdu vybrat a jakou zeminu potřebují? Vypěstujte lahodné okurky pro celou rodinu, není to složité.  

Substrát pro okurky

Okurky potřebují půdu bohatou na živiny, takže pokud před výsadbou či vysetím přihnojíte zeminu pomocí minerálního hnojiva, určitě neuděláte chybu. Použít můžete také prohřátý chlévský hnůj, speciální hnojiva nebo hnojivo z droždí. Výběr substrátu, ale i prohnojení u okurek nepodceňujte. Nedostatečná výživa se podepíše na vývoji rostliny. 

Okurky ze sazenic či semen

Okurky lze předpěstovat, nebo jejich semena vysít přímo do záhonu. U výsevu je vhodné zvolit květen, a to buď v půlce či koncem měsíce. Jelikož okurky milují teplo, bude důležité, aby semena neměla dlouhodobě chladnou půdu. Pokud je vysejete do prohřáté půdy, mohou vyklíčit již za pět dní. Je však třeba počítat s tím, že rostlin bude více, a tak byste měli mít velký záhon. Pokud je tomu naopak, máte záhon malý, předpěstujte si sazeničky v kelímcích. Sazenice lze také koupit v zahradnictví. 

sazenice okurek

Co se týká vysévání semen na záhon, ponechte mezi nimi alespoň 50 centimetrů. V případě, že okurky budete navádět na oporu, stačí jim méně. Semena zasejte do hloubky dva centimetry, poté zahrňte zeminou. Pokud budete na záhon vysazovat sazenice, měly by být silné a zdravé. Slabé a vytáhlé zežloutnou a brzy přestanou růst. Před výsadbou také myslete na to, že jsou sazenice okurek citlivé na teplo, takže stálá teplota by neměla klesnout pod 5 °C.     

Jak pečovat o okurky

Jakmile sazenice vysadíte na záhon či do fóliovníku, nezapomínejte je zalévat, ale s rozmyslem. Zeminu nenechávejte prosychat, ale zároveň ji ani nepřelévejte. Při výsadbě také myslete na oporu rostliny, aby se měla o co opřít a po čem šplhat. Určitě nenechávejte rostlinu, aby se rozrůstala po zemi. A co se týká odrůdy, velmi oblíbené jsou hadovky s dlouhými plody zvané Marta F1, Saturn F1 nebo Superstar F1. Dále pak ty s menšími plody Twenty F1, Pony F1, Linda F1 či Kalimero F1. Nezapomínejte také na hnojení, a to v době výsadby a před květem, abyste tuto fázi podpořili. V druhé fázi můžete hnojit jíchou, slepičím trusem, droždím či speciálním hnojivem.

Mohlo by Vás zajímat

Žemlovka
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Večeře za pár korun: Inspirace na celý pracovní týden, která se hodí

Zamiokulkas
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak množit zamiokulkas, abychom měli více rostlin, které přitahují peníze a ženské štěstí

Levandule
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jakou levanduli vybrat pro vaši zahradu, aby se jí dařilo a potěšila vás tvarem i květy

zavřít reklamu
×
Reklama