Srpnová práce na zahradě: Na co nezapomenout, co náš čeká a nemine

autor Nikola Klementová publikováno 18.08.2023 07:30
zahrada

Léto se již pomalu, ale jistě chýlí ke konci, a tak je potřeba, abychom rostlinám dopřáli péči. Jakou přesně? A co nás čeká v srpnu na zahradě?

Sluníčko stále krásně hřeje, letničky kvetou v plné parádě, sbíráme okurky, rajčata, papriky, cukety a těšíme se z té nádherné úrody, která se nám v letošním roce podařila vypěstovat. Nyní si můžete říct, že vás úroda za jarní snahu opravdu odměnila. I když je tomu tak, stále nás na zahradě čeká dost práce, která je potřeba udělat.

Péče o okrasnou zahradu a stromy

Začneme tedy tou krásou kolem nás. U okrasných rostlin bude potřeba, abychom ostříhali odkvetlé a suché květy. Některé dokonce díky tomuto kroku budou kvést delší dobu. Nezapomeňte ani na levanduli, kterou je důležité po odkvětu zastřihnout, aby v příštím roce bohatě kvetla. Nyní také vysaďte cibuloviny, hlízy (například proschlé cibulky tulipánů) a postupně sbírejte semínka na příští rok. 

muškáty

Ostříhejte a nařízkujte jehličnany. Množit můžete také pelargonie či fuchsie. Jabloně a hrušně potřebují odstranit takzvané vlky a u peckovin proveďte letní řez. Po odplození malin a ostružin prořežte slabé a zbytečné výhony. Také nezapomínejte pravidelně sbírat popadané plody, aby nezpůsobily plíseň. Jahodníkům odstřihněte šlahouny. Pokud chcete, ze šlahounů si jahody namnožte a určitě je také přihnojte.

Péče a výsev další zeleniny     

Tento měsíc máme neskutečně rádi, neboť v srpnu vše dozrává. A taková šťavnatá a nasládlá rajčátka jsou přímo skvostem. A ty papriky a okurky – lahodné. Rostliny nám však ještě nějakou zeleninu nabídnou, proto je nezapomínejte pohnojit, ale také je preventivně pošplíchejte postřikem proti plísni. 

kopr

Co se týká sklizně okurek, neotálejte s ní, aby se rostlina mohla soustředit i na ostatní malé plody. Seřízněte rajčata, aby měly možnost dozrát již dozrávající plody. Vysejte také novou zeleninu, kterou budete moci sklízet na podzim. Například ředkvičky, hrášek, kerblík, kopr, kozlíček polníček, zelí a mnoho dalších. Stále rostliny zalévejte ke kořenům, nikoli na list. Sklízíme česnek a cibuli.

Mohlo by Vás zajímat

Pučálka
publikováno 15. 2. 2024 autor Nikola Klementová

2 staročeská postní jídla, která jsou rychlá a chutná. Připomeňte si obědy našich předků

Ford
publikováno 16. 2. 2024 autor Petr Dostál

Generální ředitel Fordu je otevřený spolupráci s konkurenty, aby mohl konkurovat Číně

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

zavřít reklamu
×
Reklama