Ideální čas pro množení muškátů je tu. Zakoření a bez úhony přežijí zimu

autor Nikola Klementová publikováno 16.08.2023 05:00
muškáty

Muškáty patří k velice oblíbeným rostlinám, které zdobí nejeden balkon či terasu. Abyste se příští rok mohli těšit z dalších rostlinek a jejich bujného květenství, namnožte je, tento proces je velmi jednoduchý.

Máte kolem domu půvabné muškáty, kterým se letos velmi daří? Přemýšlíte nad tím, že byste si příští rok na jaře pořídili nové sazenice, které překrásně vyzdobí i druhou stranu domu či bytu? Za muškáty utrácet ale nemusíte, velmi jednoduše si je namnožíte, ale začněte již nyní, aby muškáty do zimy zakořenily a zdárně přežily zimu. Jak na řízkování správně jmenovaných pelargonií? 

Jak správně řízkovat muškáty

Takzvané řízky vybírejte pečlivě. Rozhodně by měly být zdravé a dlouhé alespoň deset centimetrů. Na vrcholu by se měly nacházet dva až tři zdravé listy. Jakmile větvičky vyberete a odříznete vydezinfikovaným nožem, nechte je dva dny zaschnout. Kdybyste uřízli řízky delší, bude potřeba, abyste odstranili všechny spodní listy, nesmí se dotýkat substrátu. Po zaschnutí zapíchněte větvičky do směsi rašeliny a písku, a to v poměru 1:1. Vysadit je můžete do malých květináčů či sadbovačů do hloubky tří centimetrů. 

muškáty

Následně je umístěte na světlé místo, kde na rostlinky nedopadnou sluneční paprsky. První tři týdny zajistěte muškátům teplotu kolem 20 °C. Poté bude potřeba, abyste snížili teplotu na 15 °C. Abyste rostlinky ochránili před plísní, doporučujeme je třikrát za šest týdnů zalít protiplísňovým přípravkem. Co se týká zálivky, nepřeháníme to s ní. Zemina by měla být lehce vlhká, ale nikdy ne přemokřená.    

Jak vysadit řízky muškátů

Než budete řízky přesazovat do většího květináče, počkejte přibližně měsíc a půl. Někdy se bohužel stane, že i za tuto dobu řízky nezakoření. Děje se tak především u barevnolistých, ale i u botanických muškátů. Pak je tedy vhodnější pořídit si odrůdy, které lze jednoduše rozmnožovat. Pokud ale řízky zakořenily, přesaďte je do substrátu pro pelargonie a přimíchejte perlit. Takto připravené pelargonie vydrží až do jarního velkého přesazení. Myslete na to, že čím chladnější zimoviště jim dopřejete, tím méně zálivky budou vyžadovat.    

  

Mohlo by Vás zajímat

Geely Yuanjing X6
publikováno 15. 2. 2024 autor Petr Dostál

Otřesou čínské automobilky evropským trhem?

couchsurfing
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Couchsurfing: Využijte bezplatně postel hostitele a na oplátku ji poskytněte

Knoflíková kapradina
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Knoflíková kapradina: Jak ji pěstovat, aby zdobila domácnost?

zavřít reklamu
×
Reklama