Jak pěstovat eukalyptus: A proč by neměl v zimě chybět nikomu z nás v ložnici

7. 10. 2023 Nikola Klementová
eukalyptus

Krásný a vonící eukalyptus se v posledních několika letech dostává do popředí. A to nejen jako éterický olej, ale také jako pokojová rostlina. Jak jej správně pěstovat?

Tato rostlina není jen voňavá, ale má také vysokou estetickou hodnotu. Neboť mnoho floristů ji využívá jako zpestření a obohacení řezaných, ale i svatebních květin. Navíc ji lze vcelku s úspěchem pěstovat jak v domě, tak i v bytě, kde je teplo a sucho. Jakou péči eukalyptu dopřát a proč by nám neměl chybět v ložnici? A to především v zimě?

Pěstování a vhodný substrát

Malou rostlinku eukalyptu lze koupit v květinářství nebo zahradnictví. Navíc si ji lze vypěstovat i ze semínek. Stačí dát semínka na gázu nebo na vatu a navlhčit je, aby byl použitý materiál mokrý. Dva dny semínka udržujte ve vlhku a jakmile se zvětší, umístěte je do substrátu do malého květináčku, který bude mít odtokový otvor. Pravidelně eukalyptus zalévejte, ale nepřelévejte. Půdu však preferuje kyselejší. Nejlépe uděláte, pokud rostlině dopřejete zeminu pro rododendrony a smícháte ji se zahradnickým substrátem, a to půl na půl.

Podmínky pro správný růst

Je třeba si pamatovat, že eukalyptus vyžaduje správnou zálivku. Avšak ne moc, ale ani ne málo. Mezi jednotlivými zálivkami jej nechte mírně proschnout, ale ne úplně. V letním období také bude vhodné, abyste jej na balkoně nebo terase letnili, ale na místě, kde na něj nebude celý den svítit slunce. Jakmile klesnou teploty k deseti stupňům, rostlinu přeneste do domu. Umístěte ho nejlépe k východnímu oknu, kde bude mít dostatek rozptýleného světla. Pokud jej bude mít nedostatek, budou se jeho výhony tenčit a táhnout za světlem. V zimě omezíme zálivku, ale nikdy nedovolíme, aby zemina vysychala. 

eukalyptus

Proč by v ložnici neměl chybět

Nejen díky jeho estetické hodně, ale také proto, protože úžasně voní, je osvěžující a zároveň uvolňující. Jeho vonné silice mají pozitivní vliv na dýchací systém člověka. Pomáhá uvolňovat dýchací cesty při rýmě, ale také při jiném respiračním onemocnění. Navíc působí dezinfekčně, eliminuje z ovzduší škodlivé látky, pomáhá uvolnit mysl a zajišťuje lepší kvalitu spánku.

Závěrem k eukalyptu

Než se rozhodnete eukalyptus koupit, dbejte na to, aby byla rostlina zdravá a měla svěží modrozelené listy, které se vám budou na první pohled líbit. Pozor si dávejte na tu, která má hnědé listy. Je velká pravděpodobnost, že se jí nebude dařit, neboť byla umístěna ve špatných podmínkách. Mezi nejčastější druhy, které se hodí do interiéru, patří blahovičník Gunnův a citronový. Eukalyptus se také rád rozrůstá, ale kdykoli během roku ho můžete zastřihnout.      

Mohlo by Vás zajímat

Toulitka
5. 12. 2023 Nikola Klementová

Toulitka může kvést celoročně: Co udělat, aby nasadila krásně vybarvené květenství a udržela jej

Vánoční kuriozity v Pelhřimově
5. 12. 2023 Petr Dostál

Vánoční kuriozity v Pelhřimově: Nejmenší dárek měří milimetr krychlový

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Interiér

Chtěli byste jednoduše a rychle vybělit zašedlé či flekaté…
9. 9. 2023 Nikola Klementová

Jak odstranit skvrny z utěrek: Jednoduše odstraníte i ty staré a odolné

Člunatec
23. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak pěstovat Cymbidium neboli člunatce, aby kvetl celou zimu. Stačí mu zajistit správné podmínky

Monstera
15. 11. 2023 Nikola Klementová

Monstera v zimě vyžaduje jinou péči: Jakou přesně, aby nestrádala a nežloutly jí listy

Ručníky
23. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak docílit měkkých a voňavých ručníků i týdny po vyprání? Staré a ověřené kroky pomohou

Vánoční kaktus
30. 11. 2023 Nikola Klementová

Proč vánočnímu kaktusu žloutnou listy: Jak mu pomoci, aby do Vánoc pookřál

Překrásný ibišek je na Havaji považován za národní květinu.…
6. 10. 2023 Nikola Klementová

Jakou péči nyní dopřát pokojovému ibišku, aby kvetl celou zimu

zavřít reklamu
×
Reklama