Jak vyčistit ucpaný odpad: Vyzkoušejte trik od instalatéra, který si s problém hravě poradí

autor Nikola Klementová publikováno 10.12.2023 08:20
dřez odtok

Ucpaný odpad dokáže rozzlobit nejednoho z nás. Ať už se tak přihodí v kuchyni nebo v koupelně, je dobré vědět, jak ucpaný odtok vyčistit.

Čas od času se to stane u každého z nás – odtok se ucpe tak, že voda neodtéká. Nebo se neucpe úplně, ale voda v umyvadle, ve vaně či ve dřezu špatně odtéká. Ať už je to tak či tak, máme pro vás účinná řešení, která si s těmito potížemi poradí. Vyzkoušejte trik od profesionála, ale také způsoby šikovných hospodyněk, které vám pomohou.

Pokud odpad neodtéká

Pokud se vám odpad ucpal tak, že voda neodtéká, vyzkoušet můžete nejen chemii, ale také zvon či další způsoby. Komerční prostředky známe všichni, ale ty s největší pravděpodobností kupovat nechcete. Vyzkoušejte tedy tradiční gumový zvon. Pokud nezabírá, přistupte na instalatérské péro. Lze ho koupit od dvou stovek a je opravdu dokonalým pomocníkem. Do potrubí zasuňte konec pružiny a točte klikou. Jakmile budete péro vytahovat, postupně ho otírejte. 

Odtok

Vhodná je však také prevence. Pořiďte si sítka na každý odtok, která zachytí jak zbytky jídla, tak i vlasy a další nečistoty, které mohou být příčinou neprůchodnosti odtoku. V žádném případě do odpadu nevylévejte tuk, ten způsobuje doslova hutný a lepkavý špunt, který na sebe rád nabaluje zbytky jídla. Ani polévky či omáčky do odpadu nevylévejte.

Pokud odpad odtéká jen minimálně

Někdy se také stane, a to především v kuchyni, že voda odtéká, ale velmi pomalu. V takovém případě hravě pomohou domácí prostředky ze spíže. Ze všeho nejdříve do odpadu nasypte dvě lžíce soli a jednu lžíci jedlé sody. Suroviny ponechte alespoň hodinu bez povšimnutí. Poté v konvici ohřejte jeden a půl litru vody a půl litru octa. Jakmile začne tekutina vřít, opatrně ji nalijte do odtoku. Pozor, suroviny začnou šumět, proto se obličejem držte dál. Pokud je odpad silně ucpaný, postup ještě jednou opakujte. 

Mohlo by Vás zajímat

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

cestování se psem
publikováno 17. 2. 2024 autor Petr Dostál

Karavaning se čtyřnohým kamarádem

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

zavřít reklamu
×
Reklama