Co dělat s vyčuhujícími kořeny orchideje. Nedělejte běžné chyby, které rostlinu zničí

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 24.12.2023 08:00
Orchidej

Má vaše orchidej tak dlouhé kořeny, že vyčuhují z květináče? Jenže vůbec nekvete, a tak nevíte, co s nimi? Rádi vám poradíme, aby se rostlině dařilo.

Co dělat s kořeny orchideje, které vyčuhují z květináče? Odstřihnout je? Či neodstřihovat? Raději ne, ale co s nimi tedy dělat, aby se rostlině dařilo a nepoškodili jsme ji? Někteří pěstitelé orchidejí zde chybují a rostlina přestává kvést či zahyne. Nutno dodat, že je tento jev zcela běžný. Rostlině však bude potřeba poskytnout určitou péči, jakou přesně?

Jak pěstovat orchidej

V kostce si shrneme, jak správně pěstovat orchidej, aby se jí dařilo. Je tedy velice důležité, abyste jí zajistili správné umístění. Ideální bude, když rostlinu přes zimní období umístíte na jižní parapet. S přicházejícím jarem ji však oddělejte a umístěte na východní stranu. Rozptýlené světlo je pro tento druh zásadní. Pozor si dávejte na průvan při větrání, ale i na suchý vzduch a teplo od topení.

Orchidej

Zásadní pro ni a její kořeny bude stabilní vlhkost, proto ji pravidelně roste nebo k ní umístěte misku s vodou. Zálivku provádějte jednou za deset dní, a to formou koupele. Díky této jednoduché péči vás Phalaenopsis odmění krásnými listy, ale i květy. Co se týká živin, určitě jí je dodávejte. Od jara do podzimu přihnojujeme přibližně jednou za dva týdny. Přes zimu jednou měsíčně. Použít můžete kávovou sedlinu, droždí, ale i speciální hnojiva.

Vyčuhující kořeny orchideje

Kořeny vyčuhují natolik, že nevíte, co s nimi? Není se třeba obávat, neboť je to známka toho, jak skvěle se o orchidej staráte. Ovšem bude jim potřeba zajistit péči, aby měly stálou vlhkost, kterou ke svému prospívání vyžadují. Pokud jsou kořeny hnědé, je potřeba se jich zbavit. Naopak, pokud jsou kořeny zbarvené do stříbrna, jsou zdravé a prospívají. I v takovém případě je nenechávejte na pospas. Možná si říkáte, že ve své domovině taktéž trčí do všech stran. Je však potřeba upřesnit, že zde mají stabilní vlhkost a celkově veškeré podmínky, které kořenům prospívají.

Orchidej

Co s kořeny, které rostou mimo květináč

Možná se kořenům daří, ale rostlina nekvete? Aby orchidej bujně kvetla, její kořeny potřebují absorbovat dostatek živin, ale i vlhkosti. Uložené živiny v kořenovém systému pak rostlina čerpá k vytvoření poupat, ale také k jejich udržení. Je tedy důležité, abyste orchidej přesadili do většího květináče. Ošklivé a tmavé kořeny odstraňte a vezměte si dostatečně velký květináč a speciální substrát pro orchideje.

Rány po řezu nezapomínejte zasypat aktivním uhlím nebo skořicí. Na dno většího květináče nasypte drenážní vrstvu pro dokonalý odtok přebytečné vody. Poté s velkou opatrností umístěte rostlinu do květináče a zasypte ji speciálním substrátem. Nezapomínejte, že je velice důležité, aby měly rostliny průhledný květináč.

Mohlo by Vás zajímat

Rajčata
publikováno 16. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Hnojivo z droždí: Nedoceněný poklad, který má aktuálně největší využití

Pokojové rostliny
publikováno 11. 5. 2024 autor Petra Seibertová

4 krásné stínomilné pokojové rostliny, které přináší štěstí a mnoho toho vydrží. Máte je doma?

Libeček
publikováno 15. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Jak a čím hnojit libeček, aby vyrostl a nabídl nám mnoho aromatických listů

zavřít reklamu
×
Reklama