Jak se účinně zbavit mšic na růžích? Jednoduše, pomůže vonící rostlina ze zahrady

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 07.07.2023 05:00
růže

Nyní je období, kdy růže krásně kvetou. Ty nás těší různými barvami, na které je radost pohledět. Jak se ale zbavit mšic na růžích, které jsou pro ně hrozbou?

Červen a červenec jsou měsíce, které jsou pro růže přímo ideální. Nádherně a pestře kvetou, a to nás těší nejvíce. A pokud je máte před domem, víte, že se za nimi každý rád otočí, a to i ti, kteří růže nepěstují. Co už ale oku a duši nepolahodí, tak jsou otravné mšice, které umí růže zdevastovat. Jak se tedy mšic na růžích spolehlivě zbavit?

Okrasná květina, která pomůže

Rostlina, která úžasně voní, máme ji rádi v jídle, ale také v sirupu, je všemi známá levandule. Mnoho z nás ji pěstuje jako okrasnou květinu, kterou potom stříhá, suší či použije v kuchyni. Věděli jste však, že její vůni mšice nesnesou? Díky tomu, že obsahuje silice, třísloviny, pryskyřice, antokyany a další, je pro zničení tohoto savého hmyzu jako stvořená. Lze ji zasázet kolem růží, ale také z ní můžete připravit spolehlivě účinný postřik.

levandule

Preventivní opatření se vyplácí

Bránit se před mšicemi můžete již při nákupu sazenic. Zaměřte se na jejich vzhled, tedy na to, aby byly zdravé a silné. Vyvinutý kořenový bal je samozřejmostí. Listy (pokud je sazenice již má) musí být svěže zelené, ale ne pokroucené. Vždy hrají velkou roli zdravé sazenice, proto na tento krok dbejte. Dokonce lze koupit sazenice, které jsou odolné proti různým chorobám. Pokud tedy plánujete nákup nových růží, na tyto specifika dávejte pozor. 

Jak na přípravu levandulového postřiku

Aby postřik spolehlivě účinkoval, bude potřeba, abyste jej smíchali i s dalšími surovinami. Pak bude mít vyšší účinky. Záleží na tom, jak velké keře máte, dle toho řiďte množství, aby bylo dostačující pro všechny keře. Nyní si připravte pět hrstí levandulových květů, dva litry horké vody, pět polévkových lžic octa, šest polévkových lžic rostlinného oleje a čtvrt jemného a neparfémovaného kostkového mýdla. Využít můžete jádrové či žlučové mýdlo. 

růže

Levanduli dejte do hrnce a zalijte ji odměřenou horkou vodou. Poté do vody nastrouhejte mýdlo a míchejte dokud se nerozpustí. Suroviny nechte louhovat do druhého dne. Poté přelijte přes gázu či jemné síto a přidejte šest litrů vlažné vody, ve které rozmícháte ocet a olej. Vše přelijte do lahve s rozprašovačem, protřepejte a aplikujte na mšice. Nezapomínejte ani na spodní části listů.     

Mohlo by Vás zajímat

¨Rajčata
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Které odrůdy rajčat jsou odolné plísni? Vysévejte druhy, které patří mezi nejoblíbenější

Mrkvový koláč
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Levný mrkvový moučník, který je jednoduchý, vynikající a rychle připravený

Tlustice
publikováno 1. 3. 2024 autor Nikola Klementová

Jak přesadit tlustici: Vhodný termín je již nyní, ale pozor na chyby, které ji zahubí

zavřít reklamu
×
Reklama