Čaj má v domácnosti mnohostranné využití: Jak ho netradičně použít?

16. 11. 2023 Nikola Klementová
čaj

Hrnek horkého čaje k zimnímu období bezpochyby patří. Věděli jste však, že mimo zahřívacích a léčebných vlastností, má také široké využití v domácnosti? Jaké přesně?

Na trhu se objevuje mnoho čajů, ať už ovocných či bylinkových, někteří dají přednost raději černému nebo zelenému. Většinou je pijí místo kávy či na podporu energie. Co se týká zmíněných posledních dvou typů, mají úžasné účinky. A to nejen zdravotní, ale také čistící. Především pak černý čaj by v kredenci či ve spíži chybět neměl. 

Využití čaje pro krásu

Jistě už jste si mohli všimnout, že mnoho pleťových krémů obsahuje výtažky z černého nebo zeleného čaje. Mají totiž skvělé hydratační, omlazující a regenerační účinky. Omlazují pleť, sjednocují její tón, snižují zarudnutí a pomáhají léčit akné. Stačí uvařit silný čaj, který necháte vychladnout, namočíte do něj čistou látku nebo gázu a umístíte si ji na obličej. Počkejte přibližně 20 minut, pak opláchněte studenou vodou a obličej si natřete neparfémovaným krémem. Čaj poslouží také jako oplach pro vlasy. Černý samozřejmě pro tmavé vlasy. Ty pak budou lesklejší, zdravější a zbavíte je lupů.

Unavené a oteklé nohy 

Po dlouhém a náročném dni se mnohdy cítíme unavení. Nehledě na oteklé a těžké nohy. Pokud můžete, chvíli zastavte, vezměte si knihu, napusťte lavor teplou vodou, přidejte silný zelený čaj, pár koleček citrónu a namočte si do tekutiny nohy. Otoky zmizí, budete se cítit dobře a jako bonus zmizí i zápach z nohou. 

Voda s citronem

Podlaha se bude lesknout a zářit čistotou

Právě černý čaj je skvělým pomocníkem při mytí dřevěné podlahy. Jeho třísloviny pomohou obnovit lesk a dodají podlaze krásný vzhled. Pozor si dávejte na světlé dřevo, které by mohl černý čaj zabarvit. Pokud máte podlahu lakovanou, pusťte se do vytírání. Čajem lze také umýt kachličky či dlažbu, budou se krásně lesknout. Stačí pět pytlíků povařit v půl litru vody, nechat ještě 10 minut louhovat a poté zředit s dvěma litry vody. 

Leštění oken či zrcadla

Čaj využijete nejen pro krásu a mytí podlahy, ale také k leštění oken nebo zrcadel. Zní to zvláštně, ale jeho účinky nejsou jen léčivé a čistící, ale také leštící. Stačí opět uvařit silný čaj a přelít ho do lahve s rozprašovačem. Okna či zrcadlo umyjte a poté na ně našplíchejte čaj a utřete čistým hadříkem z mikrovlákna. Sklo bude krásně čisté a bez šmouh. A pokud vás zajímá, jak vyčistit toaletu pytlíkem od čaje, nahlédněte do minulého článku. 

Mohlo by Vás zajímat

Šunka
3. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak skladovat šunku, aby vydržela déle čerstvá? Prodlužte její trvanlivost až o několik dní

Vánoční kuriozity v Pelhřimově
5. 12. 2023 Petr Dostál

Vánoční kuriozity v Pelhřimově: Nejmenší dárek měří milimetr krychlový

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Tipy a triky

Sezona rajčat jede v plném proudu, a tak nastal nejvhodnější…
11. 8. 2023 Nikola Klementová

V období sklizně rajčat je důležité aplikovat správně namíchaný postřik z jedlé sody: Ochrání je před plísní a chuť bude lahodná

Vánoce
28. 11. 2023 Nikola Klementová

Vyrobte si nádherné a levné vánoční ozdoby, které vykouzlí příjemnou atmosféru a zvládne je každý

Šunka
3. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak skladovat šunku, aby vydržela déle čerstvá? Prodlužte její trvanlivost až o několik dní

Pokud chcete podpořit růst a klidně i kvetení vašich…
2. 2. 2023 Nikola Klementová

Po této vydatné svačince povzbudíte chřadnoucí rostliny k životu

toaleta
27. 5. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit toaletu, aby byla zářivě čistá: Chemii nechte ve skříni, nebude potřeba

Přemýšleli jste o tom, že byste ptactvu v zimním období…
16. 1. 2023 Nikola Klementová

Přilepšete ptactvu a připravte jim lojovou kouli: Příprava je jednoduchá a rychlá

zavřít reklamu
×
Reklama