Jak vyčistit zavařovací sklenice od nepříjemného zápachu?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 11.04.2023 13:31
zavařovací sklenice

V případě, že zavařovací sklenice používáte opakovaně, jistě jste si všimli toho, že nevábně zapáchají. Nemusíte je však vyhazovat, s tímto způsobem se zápachu zbavíte velmi jednoduše.

Bylinková sezona již vypukla. Skladujeme medvědí česnek, sušíme kopřivy, ale také sedmikrásky a ukládáme je do textilních pytlíků, krabiček či do sklenic. Česnek je skvělé nasekat a prosolit do sklenice, tak vám vydrží opravdu dlouho. Jistě bychom mohli pokračovat dále. Jedno je však jisté, a to je, že zavařovací sklenice potřebujeme celý rok. Jak je tedy vyčistit, aby nezapáchaly původním obsahem? 

Dva způsoby na odstranění zápachu

Jedním ze způsobů, který je také efektivní a účinný, je eliminování zápachů pomocí hořčice. Zní to zvláštně, ale způsob opravdu funguje. Nemusíte kupovat speciální hořčici, bohatě vám stačí obyčejná plnotučná. Naberte jednu lžičku hořčice a dejte ji na dno sklenice. Poté ji zalijte horkou vodou, zavíčkujte a pořádně protřepte. Následně umyjte běžným způsobem. 

hořčice

Dále, proti zapáchajícím sklenicím, pomůže obyčejný ocet, hrnec a vroucí voda. Jednoduše sklenice odložte do velkého hrnce, zalijte je vodou, přilijte dvě deci octa a přibližně 15 minut vařte. Poté je nechte okapat a můžete je ihned použít. Jedná se o velmi jednoduchý krok, u kterého však musíte být opatrní, abyste se neopařili. 

Co se zapáchajícími víčky

Při použití hořčice jsou sklenice zavíčkované, takže tento způsob eliminuje zápach i z víček. To stejné platí také pro vyvařování. Ke sklenicím dejte víčka a společně je vyvařte. Někdo zase nedá dopustit na myčku. Stačí víčka a sklenice umístit do myčky na nádobí a máte po starostech. Je třeba však víčka ihned po umytí vytáhnout, aby nerezivěla. Využít lze také jedlou sodu, kterou nasypete do víček a zalijete octem. Dalším způsobem je UV záření. Víčka dejte na balkon, terasu či na zahradu na stůl a nechte je tam alespoň dvě hodiny, sluníčko už se o zápach postará.  

Mohlo by Vás zajímat

Maliny
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak prořezat maliny, abychom se dočkali bohaté úrody? Pozor na druh a správný řez

BMW X5
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Nové automobily jsou čím dál méně vhodné pro evropské silnice

Punkevní jeskyně
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Tip na výlet do nitra skal: Které jeskyně mají otevřeno i v zimě?

zavřít reklamu
×
Reklama