Čištění trouby nikdy nebylo snazší: Jedlou sodu však nechte ve spíži

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 13.04.2023 06:00
trouba

Vyčistit troubu od připálenin, mastnoty a zaschlé špíny, a to bez chemických přípravků? Rozhodně to není nemožné. Tentokrát však nebudeme používat jedlou sodu.

Pokud neumýváte troubu po každém pečení, především pak masa, jistě víte, že je trouba po čase značně znečištěná. Mastnota se zapeče a na dvířkách se objeví hnědé fleky. Čištění takových nečistot není tak příjemné a rychlé, proto se občas hodí nějaká rada, která nám tento krok ulehčí. Zvláště tehdy, když nechceme používat chemické přípravky, které bychom neměli vdechovat. Máme pro vás skvělou zprávu – vyčistit troubu lze jednoduše, efektivně, s minimálním úsilím a bez chemie.  

Jde to i bez jedlé sody a chemie

Jedlá soda je bezpochyby skvělým pomocníkem do domácnosti. Její využití je velmi široké a na čištění různých povrchů funguje skvěle. Jedlou sodu lze smíchat s trochou vody, vytvořit lehce abrazivní pastu a vydrhnout troubu. Jedná se o efektivní, ale mírně náročný způsob. Máme pro vás však jednodušší metodu, která se obejde bez zdlouhavého drhnutí. Do čištění se můžete pustit ihned po dopečení nějaké dobroty, abyste troubu nemuseli kvůli čištění opět rozehřívat. 

Poté si vezměte menší pekáček a nalijte do něj jeden litr vody a půl litru octa. Umístěte zpět do trouby a užijte si půl hodiny zaslouženého odpočinku při kafíčku a možná i zákusku? Mezi tím, co budete odpočívat, se vypařující voda, přesněji pára, postará o veškeré nečistoty. Změkčí je a vy je lépe odstraníte. Tento krok však učiňte co nejrychleji, ale pozor, ať se nespálíte.

trouba

Tableta do myčky

Velmi účinná může být také tableta do myčky. Zde je však potřeba trocha úsilí. Její použití je velmi jednoduché a velice účinné. Ze všeho nejdříve tabletu umístěte do sáčku a pomocí paličky na maso ji rozbijte. Poté dejte rozdrcenou tabletu do misky, přidejte trochu vody a rozmíchejte ji tak, aby vznikla kašovitá konzistence. Vzniklou pastu naneste na znečištěná místa a po pěti minutách pomocí houbičky vyčistěte. Co se týká znečištěného roštu, můžete jej umístit do lavoru nebo do dřezu a zalít horkou vodou, ve které jste rozpustili tabletu do myčky a přilili trochu octa. Vezměte si menší kartáč, díky kterému půjde čištění lépe. 

Mohlo by Vás zajímat

Kutná hora
publikováno 22. 2. 2024 autor Petr Dostál

Klenoty Středočeského kraje: města, která stojí za návštěvu

Rostliny
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jaké pokojové rostliny se hodí do tmavých bytů a domů

Perovskie
publikováno 24. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Suchomilná trvalka podobná levanduli. Svým vzrůstem a nenáročností překvapí – jak o ni pečovat?

zavřít reklamu
×
Reklama