Lahodná cuketová omáčka pod maso či na topinky: Rychlá a delikátní dobrota do zásoby

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 12.08.2023 05:00
Lahodná cuketová omáčka pod maso či na topinky: Rychlá a delikátní dobrota do zásoby

Cuketa je delikátní a vděčnou zeleninou, kterou pěstuje mnoho zahrádkářů. Už jste z ní zkoušeli připravit vynikající omáčku na topinky či pod maso?

Těší vás obrovská úroda cuket, a tak přemýšlíte, jak je zužitkujete, abyste si je mohli vychutnat i v zimním období? Mimo toho, že je zamrazíte či přidáte do čalamád, můžete z nich také připravit lahodnou omáčku. Použít můžete zelenou, ale také žlutou cuketu. Díky sterilizaci vám vydrží klidně až do další sezony. Tedy, pokud ji brzy nesníte. 

Úspěšné zavařování tkví ve správné hygieně

Zavařování se bát nemusíte. Aby bylo zdařilé, opravdu velmi dbejte na hygienu. To znamená, aby veškeré povrchy, ale také nádoby, nože, a především sklenice, byly řádně vymyté. A to dokonce i včetně víček a těsnících gumiček. Poté už stačí jen dodržet určitá pravidla při zavařování. Při plnění sklenic se občas stane, že znečistíme jejich hrdlo. I v takovém případě dbejte na to, abyste hrdla utírali čistou a řádně vyžehlenou utěrkou, která takzvaně nepouští chlupy. 

Cuketová omáčka

Připravte si 3 kilogramy cukety, 400 gramů cibule, 650 gramů červené papriky, 300 gramů mrkve, 2,5 kilogramu rajčat (použít můžete po deštích popraskaná rajčata), 200 mililitrů rostlinného oleje, 3 polévkové lžíce soli, 2 polévkové lžíce sladké nebo pálivé papriky, 200 mililitrů octa, 20 kuliček černého pepře, Jednu lžičku tymiánu (kdo nemá rád, ať vynechá), jednu palici česneku a 200 gramů cukru( cukr můžete přidat dle chuti. Někdo má rád sladší omáčku, jiní zase kyselejší). 

cukety

Pokud máte mlýnek, zeleninu mimo cukety namelte, popřípadě vše nastrouhejte. Cuketu nakrájejte na malé kousky. Vezměte si velký hrnec a dejte do něj cukr, sůl, pepř, tymián a olej, poté namletou či nastrouhanou zeleninu. Všechny suroviny v hrnci přivedeme k varu a vaříme 20 minut na mírném ohni. Po uplynulé době přidejte nakrájenou cuketu a vařte dalších dvacet minut. Deset minut před koncem vaření přidejte mletou papriku. Nyní přišel čas na ochutnání. Pokud je směs málo slaná, přidejte sůl. Dle potřeby přidejte také cukr nebo ocet. Po dochucení nalijte do předem vysterilizovaných sklenic, zavíčkujte a umístěte do zavařovacího hrnce. Sterilujeme na 80 °C po dobu 15 minut. Po zavaření nesmí být víčka vypouklá.       

Mohlo by Vás zajímat

Automotive night vision display
publikováno 9. 4. 2024 autor David Vanda

Spolupráce Volkswagenu a Mobileye by mohla pomoci zdokonalit technologii autonomního řízení

Česká republika
publikováno 13. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Kvíz: Nejkrásnější místa v Česku, která stojí za návštěvu. Vyzkoušejte se, zda je poznáte všechna

Oleandr
publikováno 8. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Nejčastější škůdci oleandru, kteří jej ohrožují. Na které si dávat pozor?

zavřít reklamu
×
Reklama