Jak se zbavit plísně na nohou? Jde to efektivně i bez drahé chemie

19. 10. 2023 Nikola Klementová
prsty na nohou

Svědí vás prsty na nohou, kůže se loupe a k tomu se objevují záhadné puchýřky? S největší pravděpodobností jde o plísňové onemocnění. Jak se ho zbavit bez drahých a chemických přípravků?

Jakmile se objeví první příznaky, měli byste jednat téměř okamžitě. Pokud potíže zanedbáte, plíseň se začne šířit po chodidlech a dostane se také na nehty, kde natropí pěknou neplechu. Nehty pak budou zažloutlé, klidně i popraskané, ale hlavně se mohou začít různě krabatět a deformovat. Jak šíření předejít a jak se takzvané mykózy zbavit jednou provždy? 

Kde se nejčastěji objevuje

Plísňové onemocnění neboli mykóza se nejčastěji objevuje tam, kde je vlhko a teplo. Tudíž je meziprstí přesně to místo, kde se jí bude dařit nejlépe. Od prstů se plísně mohou šířit dál, dokonce až na paty, ale klidně také na nárty, kolem nehtů a nakonec se plíseň usídlí i na samotných nehtech. Obecně lze říci, že byste svá chodidla měli držet stále v suchu. Pravidelně si převlékejte ponožky. Ty by však měly být s co nejvyšším podílem bavlny. Po koupání si řádně vysušte meziprstí i chodidla a nepoužívejte mýdla. Možná vám to zní paradoxně, ale mýdla narušují přirozenou mikroflóru pokožky. 

Proč se plíseň objevuje

Faktorů, proč se plíseň objevila zrovna na vašich nohou, může být více. Ze všeho nejdříve popřemýšlejte, zda jste nebyli v poslední době v sauně, ve veřejných sprchách či podobně. Tam je riziko nákazy největší. A pokud jste na těchto místech nebyli, na vině může být snížená imunita a žití v pravidelném stresu. Bohužel mykóza se často objevuje i u diabetiků. Mimo toho, že použijete přípravky, které vám s plísní pomohou, bude také nutné, abyste podpořili svůj imunitní systém. 

Glukometr

Jak podpořit imunitní systém nejen na podzim

I když již nemáme takový přísun čerstvého ovoce a zeleniny, stále bude dobré, abyste si hlídali stravu. Zařaďte do pitného režimu čaje, především pak echynaceu a šalvěj. Dále si dopřejte co nejvíce kurkumy a česneku. Obě suroviny mají antimykotické a protizánětlivé účinky. Pořiďte si vitamín C, ale ne ten syntetický, tělo ho špatně vstřebává. Vhodná bude acerola, extrakt z šípku a tak dále. Samozřejmostí je podpora zdravého zažívání, protože jak jistě víte, imunita začíná ve střevech. Dopřejte si pravidelně luštěniny. Dále pak nezapomínejte na vitamin D. Existují různé rybí oleje, které jsou lepší než pilulky. Dbejte také na kvalitní spánek, dostatek pohybu a minimum stresu. 

Fazolový salát

Jak se zbavit plísně na chodidlech

Mezi velice účinné prostředky patří tea tree olejíček, kterým stačí nehty či prsty potírat. Vhodné jsou také lázně pro nohy. Do lavoru nalijte silný odvar ze šalvěje, dubové kůry a tymiánu. Nohy si máčejte přibližně půl hodiny. Velice vhodné také je, když bylinky budete střídat s octovou lázní. Opět nalijte teplovou vodu do lavoru a přidejte alespoň tři deci octa. Sice páchne, ale je velice účinný. Pokud vám ani jedna možnost nevyhovuje, kupte si hypermangan a smíchejte ho s vodou, ale pouze tak, aby byl roztok slabý. Na pět litrů vody stačí čtyři zrníčka. Dalším způsobem je také česnek. Stačí rozkrojit stroužek a potírat s ním postižená místa, ale jen chvíli, aby vám nepodráždil pokožku. 

Mohlo by Vás zajímat

Národní divadlo
4. 12. 2023 Petr Dostál

Vzestup, pád a obnova nejkrásnějšího českého divadla

Pokojové rostliny
5. 12. 2023 Nikola Klementová

Jaké rostliny zvlhčují ovzduší? A jaké naopak pohlcují vzdušnou vlhkost a zabraňují tvorbě plísní

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Zdraví

Červená řepa by neměla chybět v jídelníčku nikoho z nás. Proč…
9. 2. 2023 Nikola Klementová

Červená řepa: Elixír zdraví, který by na talíři neměl chybět

kurkuma
30. 10. 2023 Nikola Klementová

Zlatý zázrak z východu vás zbaví bolesti v krku a zánětu bez drahých léků

Znáte královnu mezi bylinami? Samozřejmě, každý zná kopřivy,…
27. 4. 2023 Nikola Klementová

Kopřivy jsou blahodárným lékem našich babiček: Jak a proč si je dopřát?

24. 10. 2023 Nikola Klementová

Kolagen by si měly dopřát nejen ženy nad 45 let, ale všichni: Co jste o něm nevěděli a kde ho získat

žena
9. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak se zbavit oparu za jeden den: Opravdu to jde, následujte ověřené kroky

šípky
19. 10. 2023 Nikola Klementová

Připravte si domácí sypký vitamín C: Ideální pro podporu imunity a ochranu před chřipkou

zavřít reklamu
×
Reklama