Kolagen by si měly dopřát nejen ženy nad 45 let, ale všichni: Co jste o něm nevěděli a kde ho získat

24. 10. 2023 Nikola Klementová
Kolagen by si měly dopřát nejen ženy nad 45 let, ale všichni: Co jste o něm nevěděli a kde ho získat

Kolagen si mnozí z nás spojují především s hladkou pletí a celkově s krásou zevnějšku. To je jistě pravda, ale úkol kolagenu u krásné tváře nekončí. Kde ho najdeme? A proč bychom ho tělu měli dopřávat pravidelně?

Snad všichni chceme být krásní, vitální a zdraví. Bohužel však zázračné pilulky ani předražené krémy nám nepomohou. Lze je spíše vnímat jako podporu pro krásu a zdraví. Co ale zaručeně pomáhá, tak je nejen pohyb, žádný stres, ale také potraviny bohaté na vitamíny, minerály a zrovna tak i na kolagen. V jakých potravinách ho najdeme? A proč bychom ho měli přijímat pravidelně? 

Proč je kolagen důležitý

Kolagen je pro naše tělo velice důležitý, neboť jde o nerozpustnou bílkovinu nacházející se ve vazivech, kloubech a chrupavkách. A proč jsme zmínili zrovna ženy nad 45 let? Protože chtějí být krásné a mladistvé dlouhé roky. Avšak je třeba zmínit, že již od dvaceti let bychom měli zvýšit příjem potravin bohatých na tuto bílkovinu. S věkem kolagenu v těle ubývá a my si všímáme nejen třepení nehtů, vlasů, ale později klidně také bolesti kloubů, vrásčité pleti a tak dále. 

Žena

Mimo zvýšení elasticity pokožky také podporuje správnou funkci střev, paměť, snižuje špatný cholesterol, udržuje pevné kosti a detoxikuje játra. Možná si nyní pokládáte otázku, zda není jednodušší koupit nějaké pilulky, které kolagen obsahují. S takovými produkty bohužel patřičně provětráte peněženku. Navíc je mnohem lepší, jak z pohledu peněž, tak i zdraví, když si kolagen dopřejete v přírodní formě, tedy v potravinách.  

V jakých potravinách najdeme kolagen

Ze všeho nejdříve začneme u vitamínu C. Ten totiž podporuje tvorbu kolagenu v těle. Opět však není nutné, abyste běželi do lékárny pro kyselinu askorbovou, kterou tělo nezužitkuje všechnu. Vyzkoušejte raději domácí vitamín C. Nebo tomu podobné. Dále, a to pravidelně, pojídejte vývar z kostí, ideálně z hovězích kostí. Jedná se o nejlepší zdroj, díky kterému tuto bílkovinu doplníte. A čím déle vývar budete táhnout, tím více kolagenu získáte. 

Maso

Určitě je dobré vědět, že i maso obsahuje aminokyseliny, ale také zmíněný kolagen. Proto si ho neodpírejte. Nejezte ho mnoho, ale v doporučeném množství ano. Dále je obsažený také v luštěninách, oříškách, vejcích, především pak v bílku, který podporuje tvorbu kolagenu. Mimo toho si dopřejte také bobulovité ovoce, citrusy a tučné ryby, a to alespoň dvakrát týdně.  

Zelenina, kterou byste si měli dopřát

Mezi zeleninu, která vám pomůže s tvorbou přirozeného kolagenu, patří především rajčata, červené papriky, zelí, kapusta, lilek, špenát a čekanka. Veškerá zelenina vyniká vysokým obsahem antioxidantů, minerálních látek a vitamínu C, které chrání pokožku před volnými radikály a podporují tvorbu kolagenu. Každodenní součástí jídelníčku by proto měla být miska plná zeleniny. Nezapomínejte ji zakápnout kvalitním olejem, a to pro lepší vstřebatelnost živin. 

Mohlo by Vás zajímat

Pokojové rostliny
5. 12. 2023 Nikola Klementová

Jaké rostliny zvlhčují ovzduší? A jaké naopak pohlcují vzdušnou vlhkost a zabraňují tvorbě plísní

Adventní trhy
6. 12. 2023 Petr Dostál

Adventní Český Krumlov přivítá nejen hodné anděly

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Zdraví

šípky
19. 10. 2023 Nikola Klementová

Připravte si domácí sypký vitamín C: Ideální pro podporu imunity a ochranu před chřipkou

prsty na nohou
19. 10. 2023 Nikola Klementová

Jak se zbavit plísně na nohou? Jde to efektivně i bez drahé chemie

kurkuma
30. 10. 2023 Nikola Klementová

Zlatý zázrak z východu vás zbaví bolesti v krku a zánětu bez drahých léků

Znáte královnu mezi bylinami? Samozřejmě, každý zná kopřivy,…
27. 4. 2023 Nikola Klementová

Kopřivy jsou blahodárným lékem našich babiček: Jak a proč si je dopřát?

Tento levný prostředek stačí k tomu, abyste si ulevili od…
5. 2. 2023 Nikola Klementová

Okamžitě účinný lék na kašel skrývá většina z nás ve spíží

Léčivé účinky této krásné rostliny využívají lidé již dlouhé…
17. 8. 2023 Nikola Klementová

Divizna je bylina našich babiček, která léčí: Jak na správné sušení, sběr a využití

zavřít reklamu
×
Reklama