Jak omladit orchidej: S tímto jednoduchým postupem vám pokvete i stará rostlina

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 23.02.2024 07:15
Orchidej

Pěstování orchidejí vám není cizí? Ale co dělat se starými rostlinkami, které byste nejraději vyhodili? Dopřejte jim omlazující řez, díky kterému s největší pravděpodobností pookřejí a opět pokvetou.

Orchideje patří k exotickým květinám, které není složité pěstovat. Tedy, především pak druh zvaný Phalaenopsis, který také patří mezi nejpěstovanější. Při pěstování je velice důležité dodržet správné umístění, neboť orchidej nesnese přímé sluneční paprsky. A taktéž je důležité dodržet správnou zálivku, kterou provádíme přibližně jednou za 10 dní. Zapomínat bychom neměli ani na pravidelné hnojení. Od jara do podzimu hnojíme jednou za dva týdny. V zimním období stačí jednou měsíčně. Jak ale rozkvést již starou orchidej, která delší čas nekvete?

Omlazení pomůže k bohatému kvetení

Zmlazovací řez sice znamená hluboký zásah do rostliny a mnohdy i do jejího kořenového systému. Jelikož jsou zdravé kořeny u orchidejí velice důležité, odstranění nemocných či odumřelých částí bude podstatné. Řez budeme provádět vydezinfikovanými nůžkami. Dále si připravte aktivní uhlí nebo skořici. Ovšem i nový substrát. 

Zdravé kořeny orchideje

Buď koupíte přímo určený pro orchideje, nebo smícháte borovou kůru s rašeliníkem. Na dno květináče umístěte drenážní vrstvu, například polystyren. Voda na zálivku nebude potřeba, neboť rostlinu necháte týden bez vody. A až po uplynulé době poskytnete orchideji koupel. To znamená, že ji i s květináčem postavíte do dešťové nebo odstáté vody a po hodině ji vyjmete, necháte okapat a vrátíte na své místo.

Omlazující řez orchideje

Postup omlazení orchideje je jednoduchý. Rostlinu vyjměte z obalu a opatrně odstraňte kůru nebo substrát. Nyní si prohlédněte kořeny a všechny ty, které jsou hnědé, zahnívají či jsou úplně suché, nemilosrdně odstraňte. Myslet byste měli na to, že nějaký kořen musí zůstat, aby rostlinka přežila. Poté si vezměte černé uhlí nebo skořici a všechny rány zasypejte. Skořice působí jako stimulátor růstu a zároveň zabrání napadení škůdci. 

Rýže

Zasaďte orchidej do substrátu a vezměte si lahev s rozprašovačem. Naplňte ji odstátou vodou a poroste její listy. Po jednom týdnu smíchejte 4 lžíce rýže a 400 ml odstáté vody. Rýži nechejte hodinu odstát, promíchejte a poté orchidej do tekutiny postavte. Tento krok je jistě udivující, ale živiny, minerály a další látky podpoří orchidej v růstu a kvetení.  

Mohlo by Vás zajímat

Trvalkový záhon
publikováno 20. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Kvíz: Poznáte nádherně kvetoucí trvalky, které jsou téměř bezúdržbové? Otestujte své znalosti

Muškáty
publikováno 19. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Čas hnojení muškátů je tu. Hnojivo z domácích zdrojů zajistí zdraví rostlin i bohaté květy

Zahrada
publikováno 15. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Co udělat na zahradě v dubnu? Nepromeškejte to nejdůležitější

zavřít reklamu
×
Reklama