Zimní období je pro svilušky a puklice jako stvořené: Jak se definitivně zbavit škůdců

autor Petra Seibertová publikováno 28.12.2023 08:15
Svilušky, orchidej

Svilušky jsou nepříjemní roztoči, kteří dokážou potrápit nejednoho zahrádkáře a objevují se ve skleníku, na zahradě i v bytě. Jak se jich efektivně zbavit?

Narazili jste na spodní části listů svých rostlin na drobné pavoučky a jemné pavučinky? Pravděpodobně jde o nepříjemné svilušky, které dokážou zlikvidovat velkou část rostlin. Svilušky mají až 140 druhů a dožívají se 2-4 týdnů života. Jsou zbarveny bílou nebo červenooranžovou barvou. Puklice jsou naopak podobné mšicím, se kterými se velmi často zaměňují. Vyskytují se na spodní straně listů a mají okrovou až hnědou barvu. Napadají jehličnaté i listnaté rostliny a vysávají z nich mízu. Jak se tedy zbavit škůdců na rostlinách? 

Jak se efektivně zbavit svilušek?

Svilušky se velice rychle rozmnožují a mohou se velmi jednoduše přemnožit. Samička za jeden den naklade asi 20 nových vajíček. Velmi rády si pochutnávají na pokojových rostlinách, ovocných stromech, keřích i na zelenině. Nepohrdnou ničím, co jim přijde do cesty. Najdeme je na listech a na pupenech, ze kterých vysávají mízu a hrozí tak úhyn rostlin. 

Orchidej

Svilušky velmi často napadají i orchideje, růže a oleandry. Jakmile zjistíte, že mají vaše rostliny svilušky, neváhejte a dopřejte jim dostatečné množství postřiku. Můžete si vyrobit odvar z heřmánku, bazalky, máty, měsíčku nebo z cibulových slupek. Odvar dejte do rozprašovače a použijte jako domácí postřik. Můžete sáhnout i po komerčních insekticidech proti sviluškám. Nezanedbávejte ani prevenci. Je velmi důležité, abyste regulovali teplotu a vlhkost, protože sviluškám se daří v teplém a vlhkém prostředí. 

Vyzrajte na puklice

Puklice velmi rády napadají růže, oleandry, fíkusy, orchideje, palmy, kaktusy a sukulenty. Pokud jste měli tu smůlu, že vás navštívily i u vás doma, zkuste je v první řadě odstranit ručně, pomocí pinzety. Tato metoda je ale účinná pouze v případě, že jsou vaše rostliny napadeny v menším rozsahu. 

Aloe vera

Pokud si chcete s puklicemi poradit pomocí přípravků, které najdete doma, potřete je čistým alkoholem. V případě okrasných pokojových rostlin se využívají velmi účinné přípravky s pyretroidem. Dále se používá systémový insekticid proti puklicím s acetamipridem. Účinné jsou i přípravky na přírodní bázi. Proč nezkusit zlikvidovat puklice pomocí jejich přirozených nepřátel? Jsou to dravé larvy některých druhů slunéček a vosiček chalcidek. 

Mohlo by Vás zajímat

Mug cakes
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

3x hrnková buchta z mikrovlnné trouby: Rychlá snídaně i dezert ke kafíčku

cestování se psem
publikováno 17. 2. 2024 autor Petr Dostál

Karavaning se čtyřnohým kamarádem

výsev celeru
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Čas výsevu celeru je tu: Jak postupovat, abychom sklidili zdravou a chutnou zeleninu

zavřít reklamu
×
Reklama