Efektivní množení muškátů pomocí banánové slupky: Úspěch zaručen

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 07.05.2023 08:00
muškáty

Nikdo z nás nepochybuje o tom, že muškáty patří mezi nejoblíbenější balkonové rostliny, které zdobí zábradlí či parapety mnohým z nás. Není však třeba je kupovat, můžete je pomocí jednoduchého triku úspěšně namnožit.

Pokud muškáty obdivujete stejně jako my, jistě by vám neměly chybět na oknech, zábradlí a na zahradě. Akutně však nemusíte letět do zahradnictví pro nové sazenice, lze si je poměrně jednoduchým způsobem rozmnožit. Pokud ještě nemáte zkušenosti s množením tohoto druhu rostlin, rádi vám prozradíme jeden trik s banánovou slupkou, díky které se budete moci za pár týdnů těšit na nové a zdravé sazenice. 

Jak připravit řízky muškátů

Co se týká zmíněných banánů, slupku rozkrájejte na co nejmenší kousky a umístěte je k řízkům do substrátu. Slupky totiž obsahují mnoho užitečných prvků, jako je draslík, vápník, fosfor, hořčík a dusík. Pokud chcete proces zakořenění urychlit, můžete slupky rozemlít a promíchat se substrátem. Co se týká výběru stonku vhodného k řízkování, měl by být zdravý, přibližně deset centimetrů dlouhý a s listy. Ponechte pouze tři horní listy a ty spodní seřízněte. Řez provádějte šikmo, aby mohl stonek přijmout co nejvíce živin. Seříznutou část doporučujeme zasypat skořicí a nechat jeden den zaschnout. Ta funguje jako ochrana před napadením škůdci. Řízky zasaďte do lehkého a vzdušného substrátu s trochou písku a banánovými slupkami. Následně je umístěte do místnosti, kde bude teplota dosahovat 20 °C. Přibližně po dvou týdnech budou řízky vhodné k přesazení. 

muškáty

Banán společně se skořicí fungují jako stimulátor růstu kořenového systému, a navíc obohatí půdu o mnoho živin. Banánová slupka se v půdě pomalu rozkládá a poskytuje řízkům živiny.   

Muškáty potřebují světlo a slunce

Jakmile vysadíte muškáty ven, myslete na to, že ke svému růstu potřebují dostatek slunečního svitu. Co se týká zálivky, muškáty snesou občasné sucho, ale pokud jim dopřejete vláhu ráno a večer, budou vám vděčné a odmění vás půvabnými květy. Pozor si ale dávejte na přelití. Nezapomínejte ani na pravidelné přihnojování. V nedávném článku jsme pro vás připravili tip na hnojivo, které muškáty přímo milují. Také rostliny chraňte před silným větrem.   

Mohlo by Vás zajímat

Kuchyň
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak odstranit mastnotu a mastný prach v kuchyni? S ověřenými triky to bude jednoduché a rychlé

Knoflíková kapradina
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Knoflíková kapradina: Jak ji pěstovat, aby zdobila domácnost?

Kartágo
publikováno 20. 2. 2024 autor Petr Dostál

Cestujete do Tuniska? Nevynechejte návštěvu Kartága

zavřít reklamu
×
Reklama