Hnojivo na okurky: Bizarní, ale účinná procedura ze starého pečiva zvýší úrodu

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 16.05.2023 05:00
chléb

Okurky, které vypěstujeme na zahradě, se s těmi z obchodu nedají srovnávat. Abyste však zvýšili úrodu lahodných plodů, vyzkoušejte hnojení netradičním hnojivem.

Aby rostliny okurek správně rostly a plodily mnoho šťavnatých plodů, určitě bude dobré jim dopřát hnojivo. To však můžete koupit, ale také jej můžete připravit doma, a to ze suroviny, která se nachází v každé domácnosti. Výroba hnojiva spočívá v použití starého chleba, který jste již nestihli sníst. Možná jste se nyní udivili, ale rostliny okurek pečivo milují. 

Starý chleba je skvělé hnojivo

Chleba je cenným zdrojem nejrůznějších látek, a to především díky obsahu kvasnic, které, jak je známo, umí podpořit růst rostlin a podpořit tvorbu silného kořenového systému. Najdeme v něm stopové prvky, ale také vitamíny B, H, D a minerální látky jako dusík, zinek a draslík. Pokud tedy máte v chlebníku nebo ve spíži starý a tvrdý chléb, který již nebudete jíst, připravte z něj hnojivo. Díky němu budou rostliny zdravě růst a bohatě plodit, ale také jejich plody budou chuťově lepší. Tato metoda hnojení zní velmi zvláštně, ale opravdu funguje.

Hnojivo z chleba

Příprava chlebového hnojiva

Přibližně 500 gramů tvrdého chleba vložte do desetilitrového kýble. Chleba doporučujeme rozkrájet na malé kousky. V případě tvrdého chleba, který máte nerozkrájený, můžete ho rozemlít. Poté chléb zalijte teplou vodou, a to přibližně do třičtvrtě kýble a nechte směs po dobu čtyř dnů kvasit. Po uplynulé době obsah promíchejte a přeceďte přes plátno či jemný cedník. Vzniklé hnojivo buď ihned použijete nebo jej můžete uchovávat v temnu a chladu. 

okurky

Jak chlebové hnojivo použít

Před použitím byste hnojivo měli zředit. A to jeden díl hnojiva se dvěma díly odstáté vody. Pak už je hnojivo připraveno k použití. Postup můžete opakovat každé dva týdny. Hnojivo z chleba jsme na okurky vyzkoušeli již minulý rok. Půda byla před výsadbou hojně prohnojena kompostem. Plody byly velké a chutné. Navíc lze rostliny okurek s tímto hnojivem hnojit po celou vegetační dobu, a to do vyhřáté půdy, ke kořenům a nejlépe ve večerních hodinách. Co se týká jiných rostlin, chlebové hnojivo lze využít i pro papriky, rajčata, ale také pro květiny, pro které bude hnojivo sloužit jako podpora kvetení.   

Mohlo by Vás zajímat

Rybíz
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na správnou výsadbu rybízu: Postupujte podle druhu, abyste se těšili z bohaté úrody

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

¨Rajčata
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Které odrůdy rajčat jsou odolné plísni? Vysévejte druhy, které patří mezi nejoblíbenější

zavřít reklamu
×
Reklama