Jak levně pohnojit pokojové a venkovní rostliny a zbavit je škůdců?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 21.05.2023 06:00
pokojové rostliny

Nevlastníte pozemek, a proto se vaše zahrádka omezuje na okenní parapety a světlá místa v bytě? Nezoufejte, i tak se můžete pyšnit bujnou vegetací, dodáte-li rostlinám správné živiny a ochráníte je proti škůdcům.

Většina pokojových rostlin není příliš náročná na péči. Při jejich pěstování se obejdete i bez drahých hnojiv ze zahradnictví a přípravků proti škůdcům. Obojí si můžete obstarat doma. Rádi vám ukážeme, jak na to, aby vaše interiérové rostliny zdravě a bujně rostly.

Podpora pro acidofilní druhy

Nemusíte nutně sahat hluboko do kapsy, abyste pořídili hnojiva pro určité druhy rostlin. Acidofilní rostliny, tedy ty, které mají rády mírně kyselou nebo kyselou půdu, ocení hnojení ředěným čajem. Řadíme sem například azalky, vřesy, rododendrony, růže, hortenzie, jehličnany, nebo orchideje, kapradiny, dracény či spathiphyllum. Jak postupovat, abyste těmto rostlinám pomohli a neuškodili? Čaj dodá rostlinám živiny a posílí jejich odolnost. Vhoďte dva použité pytlíky s čajem do konvičky s odstátou vodou, kterou budete zalévat rostliny a nechte je 12 hodin vylouhovat. Čajové hnojivo aplikujte jednou měsíčně. Co se týká druhu čaje, nejlepší bude zelený nebo černý.

kávová sedlina

Kávová sedlina dodá živiny

Vynikající zálivkou je i ředěná káva, kterou získáte ze zbylé kávové sedliny. Jednu polévkovou lžíci kávové sedliny vylouhujte v litru odstáté vody a použijte k zalití jednou měsíčně. Druhou možností je smíchat lžíci vysušené kávové sedliny s hlínou ve vrchní vrstvě květináče. Opět byste proces neměli opakovat častěji než jednou za měsíc.

Česnekem a aspirinem proti plísni

Plísňová onemocnění a škůdci mohou potrápit i zelenou ozdobu vašeho domova. Proti obojímu vám pomůže česnekový lektvar. Stačí obětovat jednu palici česneku. Oloupejte stroužky a vložte je do větší nádoby. Poté je zalijte litrem převařené vody a nechte 24 hodin louhovat, následně stačí tekutinu slít. Roztok v malém množství můžete aplikovat na kořenový bal rostlin, pokud se na něm vyskytne plíseň. Proti škůdcům na rostlinách stačí tekutinu přelít do rozprašovače a lehce a s mírou postříkat rostlinu jednou za 3 týdny. Dobrým fungicidem je i aspirin, tedy kyselina acetylsalicylová. Rozpusťte jednu tabletu v litru vody a rostlinu tímto roztokem zalijte jednou za dva měsíce.

česnek

Roztoče zahubí draselné mýdlo

Hovoříme-li o škůdcích, pokojovým rostlinám dokážou pořádně zatopit například pavoučí roztoči. Soustřeďují se na dracény, fíkusy, calathey či diefenbachie, ale často si nevybírají a berou všechno popořádku. Jak proti nim bojovat? Velmi účinné je omývání rostlin pomocí namočené v roztoku šedého draselného mýdla. Jak roztok vyrobit? Jednoduše rozpustíte 3 lžičky draselného mýdla v litru vlažné vody. Proti roztočům může pomoci i lehké potírání listů rostlinným olejem.

Mohlo by Vás zajímat

Muškáty
publikováno 15. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Nejlepší hnojivo na muškáty a několik rad, díky kterým vám budou bohatě kvést až do podzimu

Myrta
publikováno 11. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Myrta přináší štěstí a lásku, jak ji pěstovat, aby bohatě kvetla a nepochutnávali se na ní škůdci?

Sazenice okurek
publikováno 13. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Hnojivo na okurky podle babiččina receptu zajistí odolné rostliny a bohatou úrodu

zavřít reklamu
×
Reklama