Hnojivo z piva je účinný stimulátor růstu pro mnoho rostlin – jak ho připravit?

autor Nikola Klementová publikováno 17.04.2023 06:00
pivo

Čas od času se stane, že vám zůstane pivo, které následně vyléváte do odpadu. To je jistě škoda, protože tento zlatavý mok dodá rostlinám důležité minerály, které ke svému růstu potřebují. Jaké rostliny lze pomocí piva hnojit?

Zvětralé pivo nemá nikdo rád, proto běžně končí v odpadu. Jenže u rostlin je to jiné, ty takzvanou „kozu" přímo milují. Příště, až vám zbude pivo, připravte z něj hnojivo pro rostliny. Obsahuje cenné látky, ale také cukry, které působí jako životabudič a stimulátor růstu. Jakým rostlinám bude zvětralé pivo chutnat? 

Jen tak pro zajímavost: Věděli jste, že průměrný Čech vypije přibližně 135 litrů piva za rok?

Pivo bude díky svému obsahu ideální pro rostliny

Někteří pěstitelé dávají přednost kupovaným hnojivům, kdežto jiní preferují spíše alternativní možnost hnojení rostlin. Každopádně jedno zůstává neměnné, a to je, že hnojiva jsou nezbytnou součástí při pěstování zeleniny, ovoce, ale i ostatních rostlin. Díky těmto prostředkům se rostliny správně vyvíjí, ale také bohatě plodí. Obecně lze říci, že hnojiva obsahují tři složky v různých poměrech. Těmi jsou draslík, fosfor a dusík. 

Ve stručnosti lze říci, že pivo je přímo nabité těmito živinami. Navíc také obsahuje kvasinky, vitamín B, chloridy, fosfor a cukry. 

Pivo

Pivní hnojivo

Kvasinky obsažené v pivu pomohou půdu obohatit o draslík a dusík. To však potěší nejen interiérové rostliny a například trávník, ale také sazenice, které potřebují sílu a mnoho živin pro rychlý a zdravý růst. Navíc budou lépe odolávat škůdcům. Mnoho zahradníků využívá pivní hnojivo také k růžím, které bujně a opakovaně kvetou. Přibližně začátkem června začněte s hnojením růží, a to jednou za měsíc. 

Na výrobu pivního hnojiva si připravte 1 litr zvětralého piva a 10 litrů vody. Vodu doporučujeme použít odstátou nebo nejlépe dešťovou. Vzniklé hnojivo můžete okamžitě použít. Důležité bude, aby podklad byl již mokrý. A co se týče frekvence hnojení, růže, ale i jiné rostliny – rajčata, okurky, papriky a další, přihnojujte jednou za měsíc, interiérové rostliny dvakrát za měsíc.       

Mohlo by Vás zajímat

couchsurfing
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Couchsurfing: Využijte bezplatně postel hostitele a na oplátku ji poskytněte

Kuchyň
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Rychlý oběd z jednoho pekáče pro ty, kteří nemají času nazbyt. Levné jídlo, ale tolik dobré

Mug cakes
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

3x hrnková buchta z mikrovlnné trouby: Rychlá snídaně i dezert ke kafíčku

zavřít reklamu
×
Reklama