Jak vyčistit zašlé a flekaté utěrky: Starý trik šikovných hospodyň je vyčistí na první dobrou

autor Petra Seibertová publikováno 02.01.2024 07:15
Utěrky

Utěrky dostávají v naší kuchyni pěkně zabrat a některé skvrny z nich jdou opravdu velmi složitě odstranit. Existuje několik osvědčených kroků, díky kterým budou utěrky zase čisté a svěží. Pojďme si je představit.

Jak můžete osvěžit své zašlé utěrky, které na sobě nesou spoustu zašlých skvrn z kuchyně? Pomohou vám prostředky, které najdete doma ve spíži a díky kterým budou vaše utěrky opět jako nové a netknuté. Vyzkoušejte pár triků, kterých se už nebudete chtít vzdát a budete je doporučovat všem ve vašem okolí. 

Síla jedlé sody

Jedlá soda zvládne všechno, třeba i skvrny na utěrkách. Soda má přirozené bělící účinky a je mírně zásaditá. Dokáže tedy vyčistit skvrny, které jsou lehce kyselé. Jak na to? Sodu nasypejte na skvrnu a smíchejte ji s trochou vody tak, aby vznikla hustá pasta. Nechte ji chvíli působit a potom utěrku klasicky vyperte. 

Pomocí jedlé sody si můžete utěrky také vybělit. Do lavoru si napusťte horkou vodu, do které přidáte tři lžíce jedlé sody, lžíci obyčejné soli a trošku pracího prášku. Utěrky v roztoku namáčejte asi půl hodiny. Můžete je i chvíli v tomto roztoku povařit. Potom je vyperte tak, jak jste zvyklí. 

Jedlá soda

Bělení utěrek podle starých hospodyněk

Vyzkoušejte opravdu skvělý, lety osvědčený trik na bělení utěrek. Do lavoru s teplou vodou přidejte dvě lžíce jedlé sody, dvě lžíce octa, a ještě k tomu dvě lžíce jedlého oleje. Utěrky do roztoku namočte a nechte působit přes noc. Následující den utěrky vyperte v pračce. 

O své utěrky pravidelně a správně pečujte

Aby měly vaše utěrky co nejdelší životnost a zůstaly dlouho krásné, je důležité, abyste o ně správně pečovali. Proto je používejte pouze na utírání nádobí a neutírejte do nich skvrny od jídla. To svěřte papírovým utěrkám. V extrémním případě se může stát, že si špinavou utěrkou kontaminujete čisté nádobí a potrápí vás nechtěné zažívací potíže. Pokud se vám na utěrce objeví čerstvá skvrna od jídla, namočte ji do teplé vody a následně ji vyperte v pračce. Své utěrky nezapomínejte žehlit. Zbavíte je tak nežádoucích mikroorganismů.

Mohlo by Vás zajímat

Algarve
publikováno 16. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Kam v zimě za sluníčkem a teplem? Algarve jasná volba

Karamelový dezert
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající nepečený dezert k víkendovému kafíčku, který máte za 30 minut připravený

Waldviertelská železnice
publikováno 15. 2. 2024 autor Petr Dostál

Za zábavou i za poznáním po rakouské úzkokolejce

zavřít reklamu
×
Reklama