Několik nápadů, jak ochránit sazenice a rostliny před nájezdy slimáků

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 25.04.2023 05:00
slimáci

Boj se slimáky může být opravdu náročný. Pokud jste již vyzkoušeli různé metody, ale stále bez úspěchu, vyzkoušejte několik níže zmíněných rad, jak se těchto plžů zbavit.

Nikdy není jistota, jaká zbraň proti slimákům zabere, proto je vždy dobré, abyste využili kombinaci několika z nich. Navíc nyní je nejlepší čas začít proti slimákům bojovat. Nejčastěji umí potrápit právě sazenice, ale také salát, špenát a mnoho dalších. Nehledě na to, až začnou na rostlinách růst papriky, ty umí slimáci opravdu povedeně zdevastovat. Dále také rajčata, okurky, dýně, cukety a mnoho jiných, proto se před nájezdem slimáků opravdu účinně braňte.

Vytvořte bariéru před slimáky

Nejlepší ochranou vždy bude bariéra. Tedy to, co slimáci nepřekonají. Například rozdrcené vaječné skořápky, hrubý popel, ostrý štěrk nebo kávová sedlina, ta je pro slimáky toxická, navíc už jen její vůně slimáky odradí. Někteří zahradníci však uvádí, že skvělou obranou může být mulč, každopádně nelze tak tvrdit o všech možnostech. Mulčovací kůra je nevhodná, protože ji slimák bere jako útočiště, pod které se může schovat. Suché byliny mohou být vhodnou volbou na mulč proti těmto plžům. Nevoní jim šalvěj, tymián, ale ani máta.

Další možností, především tedy pak pro malé sazenice a jiné malé rostliny, může být rozříznutá dvoulitrová PET lahev, kterou nasadíte na rostlinu. Přes víčko se slimáci nedostanou. Další možností je také drátěná síť nebo měděná síť. Stačí pouze natáhnout kolem záhonu pomocí kolíků.

slikám

Samolepící měděná páska

Skvělou překážku také může zajistit měděná páska. Ta bývá většinou samolepicí. Jenže problém je, jak ji na záhon připevnit? Doporučujeme vytvořit obrubníčky, na které pásku pouze nalepíte. Druhou možností jsou vyvýšené záhony, tam pásku připevníte jednoduše. A samozřejmě i na květináče je lze připevnit. Mnozí zahrádkáři také doporučují před záhon umístit mělkou misku s pivem. Pivo je přiláká, ale slimáci se z něj již nedostanou. Jedná se tedy o agresivnější formu odlákání.

Další možná obrana proti slimákům

Můžete také nasadit hlístice, které se vpraví do půdy, kde následně vyhledají slimáky a proniknou do jejich dýchacího systému. Jakmile se hlístice dostanou dovnitř, bakterie z nich slimáka zahubí.

Rádi bychom však ještě dodali, abyste se slimáky bojovali preventivně. To znamená, abyste dávali pozor na vlhká místa, například pod květináči, které mohou být skvělým útočištěm. Často se také schovávají pod vlhkým dřevem či pod deskami, se kterými se již moc nehýbe. Taktéž pravidelně sečte trávník, především pak kolem záhonů. Vysadit můžete afrikány kolem záhonů, ale také do skleníku podél cestiček. Tyto květiny slimákům nevoní. Poslední krok, který je vhodný učinit jako prevenci, je zrytí a obrácení půdy, aby půda proschla a s ní i vajíčka slimáků.

Mohlo by Vás zajímat

Volvo EX90
publikováno 16. 5. 2024 autor David Vanda

Jako David a Goliáš. Volvo provedlo unikátní nárazovou zkoušku

Plitvická jezera
publikováno 16. 5. 2024 autor Petr Dostál

Plitvická jezera: Kdy se do Národního parku vydat bez davů turistů a několik dalších užitečných tipů

Kopr
publikováno 14. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se zbavit mšic na kopru: Pomohou ověřené metody, které spolehlivě fungují

zavřít reklamu
×
Reklama