Nekvetoucí orchidej donutí k tvorbě nových poupat jednoduchý trik, který by měl znát každý pěstitel

autor Nikola Klementová publikováno 05.01.2024 07:20
Orchidej

Stejně jako zamiokulkas, lopatkovec, toulitka a mnoho dalších, patří i orchidej mezi velice oblíbené rostliny. Není divu, neboť její květy jsou opravdu půvabné. Co ale pro ni udělat, aby opět nasadila poupata?

Orchidej zvaná Phalaenopsis patří mezi méně náročné druhy, které zvládnou pěstovat začátečníci. Bohužel ale i tento nenáročný druh může potrápit i zkušeného pěstitele. Proto bychom vám rádi poradili, jak o orchidej pečovat a co pro ni udělat, aby opět bohatě kvetla. Vše je jednoduché a efektivní. Stačí opravdu málo a orchidej opět půvabně pokvete. 

Jak Phalaenopsis pěstovat

Pokud Phalaenopsis dopřejete dostatek vody, živin, vlhkosti a tepla, krásně vám pokvete. Co se týká umístění, v zimě ji dejte na jižní parapet a v létě na západní nebo východní. Nesnese přímé sluneční paprsky, které způsobují slábnutí a žloutnutí listů. Velice důležitá je taktéž zmíněná vlhkost, která by měla být v jejím prostředí až 70 %. 

Orchidej

Na domácnost je tato vzdušná vlhkost příliš vysoká, proto jí pravidelně roste listy a umístěte k rostlině misku s vodou. Od jara do podzimu orchideji zajistěte pravidelnou zálivku, a to ve čtrnáctidenních intervalech. V zimě zálivku snižte a vodu jí dopřejte jednou za tři týdny. Vynechávat nemusíte ani hnojení. Jak správně orchidej zalévat, jsme pro vás psali v minulém článku.

Jak podpořit orchidej k tvorbě poupat

K tvorbě nových poupat si bohatě vystačíte s obyčejnou rostlinou zvanou aloe vera. Obsahuje řadu významných látek nejen pro nás, ale také pro rostlinnou říši. Díky jejím účinkům ji využijeme na ekzematickou a aknózní pokožku. Poradí si s vráskami i striemi. Pro rostliny je ideální zejména díky vitamínu B, který obsahuje, ale také díky vápníku, hořčíku a dále. Rostlinu však budeme využívat dvěma způsoby.

Jak využít aloe vera pro květy orchideje

Z listů rostliny aloe získejte tří lžíce gelu, který smícháte s 300 mililitry dešťové nebo odstáté vody. Do tekutiny pak na půl hodiny orchidej namočte, nechte ji okapat a vraťte do květináče. Tuto metodu opakujte do doby, než se začnou tvořit poupata. Každý den také jemně otírejte stonky rostliny rozkrojeným listem aloe. Ale pozor, stonky jsou křehké, ať je nezlomíte.  

Mohlo by Vás zajímat

Tesla Cybertruck
publikováno 15. 2. 2024 autor Jan Nováček

Tesla Cybertruck rezne před očima: Dle slov majitelů začínají Tesly po dešti rezivět

Karamelový dezert
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající nepečený dezert k víkendovému kafíčku, který máte za 30 minut připravený

Carlos Tavare
publikováno 15. 2. 2024 autor Jan Nováček

Stellantis a Renault se snaží snížit náklady, aby byly elektromobily dostupné stejně jako spalovací vozy

zavřít reklamu
×
Reklama